Sztandar Czwartaków znowu pod poznańskim niebem!

/ 4 komentarzy / 21 zdjęć


W kościele pw. Świętego Józefa, który w II Rzeczpospolitej pełnił funkcję kościoła garnizonowego, tuż obok tablicy poświęconej żołnierzom 58 Pułku Piechoty, a ufundowanej dokładnie 40 lat wcześniej przez byłych żołnierzy Pułku, uświadomiliśmy sobie, że dzięki życzliwości Ojca Przeora Wojciecha Ciaka i zakonnej wspólnoty karmelitów bosych, a może także dzięki wstawiennictwu żołnierzy 58 Pułku Piechoty, którzy – w co wierzymy – z wyrozumiałością spoglądali na nas z Nieba, dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczenia w prawdziwej sztafecie pokoleń. W dniu Święta Pułkowego, 6 czerwca 2014 roku, po wielu miesiącach starań, poszukiwania funduszy, a wreszcie po tygodniach organizacyjnych przygotowań… poświęciliśmy replikę sztandaru 58 Pułku Piechoty. Replikę, która zgodnie z naszą intencją przypominać ma (i na swój sposób podnosić z prochu) oryginalny sztandar wielkopolskiej jednostki, spalony w 1939 roku podczas bitwy nad Bzurą. Wspaniała, uroczysta Msza Święta, odprawiona przez Ojca Przeora W. Ciaka, jego słowa o znaczeniu sztandaru, atmosfera pięknego kościoła Św. Józefa, a wreszcie obecność wszystkich kolegów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty (4 PSW), a także kolegów z SH im. 10 Pułku Piechoty, SH Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia i z GRH 57 Pułku Piechoty, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zaszczycili nas swoją obecnością sprawiły, że na pewien czas przenieśliśmy się w inną epokę. Chwila była naprawdę niezwykła, lecz być może tylko nam się wydawało, że kiedy już wszyscy zajęliśmy w świątyni ustalone wcześniej miejsca, przez pewien czas nadal słychać było tam rytmiczne stukanie o błyszczącą posadzkę podkutych butów?
Po ceremonii poświęcenia i przekazania repliki sztandaru pocztowi sztandarowemu, wszyscy udaliśmy się przed pobliski Pomnik Armii Poznań, by złożyć hołd jej bohaterom. Po 75 latach sztandar „żelaznego pułku czwartaków” znowu pojawił się pod poznańskim niebem. Zebrani przed pomnikiem wysłuchali listu gratulacyjnego od wicemarszałka Sejmu Eugeniusza Grzeszczaka, wzięli udział w krótkiej sesji zdjęciowej i udali się na skromny poczęstunek. Był czas na wymianę uwag, na podziękowania i na przedstawienie planów na przyszłość. Kolejna kartka w historii GRH 58 pp (4 psw) została zapisana. Wierzymy, że treść na niej uwieczniona ważna będzie nie tylko dla nas.
Tekst: Jarosław Kresa
Foto:  Sławomir Kowalczyk
P.S.
Wielkie podziękowania kierujemy pod adresem Mikołaja Klorka - którego od lat pozwalamy sobie uważać za jednego z nas - za pomoc, podpowiedź i obecność!

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Sztandar Czwartaków znowu pod poznańskim niebem! - opinie i komentarze

slawek018slawek018
0
Zrobiliśmy coś naprawdę wielkiego ! (2014-06-11 00:00)
JermarJermar
0
Piękna inicjatywa kolegów z 58 pp 4psw i najważniejsze, że zaowocowała wspaniałą repliką sztandaru pułkowego. Razem z Wami cieszymy się z faktu, że przywróciliście ten tak ważny dla każdej jednostki wojskowej element,czyli sztandar. Zapewne będzie on uświetniał niejedną patriotyczną uroczystość, w których będziecie brali udział. Jesteśmy zaszczyceni, że w uroczystościach poświęcenia odtworzonego sztandaru 58 pp 4psp mogliśmy uczestniczyć i wspólnie z Wami przeżywać to tak ważne dla rekonstruktorów wydarzenie. Pozdr. (2014-06-11 00:00)
przemyslafprzemyslaf
0
Ku chwale Czwartaków!!! (2014-06-11 00:00)
KomskiKomski
0
Pięknie to wyglądało: po jednej stronie tablica czwartaków, a po drugiej poczet sztandarowy :) (2014-06-12 00:00)

skomentuj ten artykuł