Szlakiem Czterech Pancernych, Żagań, poligon.

/ 5 komentarzy / 11 zdjęć


Kolejny etap poszukiwania "pancernych plenerów" z serialu Czterej Pancerni i Pies. Tym razem na żagańskim poligonie. 

Moim przewodnikiem był nie kto inny, tylko pan Marek Łazarz, autor książki pt: "Czterej Pancerni i Pies, przewodnik po serialu". 

Książka została wydana w roku 2006, a dopiero niedawno udało się panu Markowi zlokalizować praktycznie wszystkie lokacje serialowych scen.

Odwiedziliśmy słynny żagański wiadukt kolejowy, transzeję z ziemianką Fiodora (na strzelnicy czołgowej Gryżyce), miejsce bitwy pancernej i lokalizację Bunkra "B", piaszczystą drogę z czołówki filmu.

Ciekawostką było tez miejsce przeprawy przez rzekę przy pomocy partyzantów z Gryfa Pomorskiego (nieistniejąca dziś niemiecka wieś Jeschkendorf).

W drodze powrotnej, w Rudawicy (pomiędzy Żaganiem a Świętoszowem) odszukałem folwark, gdzie "Rudego" obsiadły pszczoły z rozbitych uli. Do dnia dzisiejszego nie zachował sie pałacyk i jedna stodoła. Pozostałe budynki stoją do dziś.


Miejsca poligonowe zmieniły sie nie do poznania. W miejscach, gdzie na filmie są piaszczyste wydmy, dziś rośnie las. Trzeba sporej wyobraźni, żeby próbować sobie wyobrazić, jak ten teren wyglądał podczas kręcenia serialu, czyli... ponad 50 lat temu.


Bardzo dziękuje panu Markowi Łazarzowi za poświęcenie czasu i fascynująca wycieczkę "pancernym szlakiem".

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Szlakiem Czterech Pancernych, Żagań, poligon. - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Andrzeju fajna wycieczka w czasie. Dzięki. Dodaj iż Pan Marek Łazarz jest dyrektorem Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, gdzie niegdyś znajdował się Stalag Luft 3, w którym w marcu 1944r. zorganizowano słynną „Wielką ucieczkę”. (2018-09-25 20:19)
kapitan Kootkapitan Koot
0
A ja dodam, że niedaleko ode mnie, tuż pod Trzebnicą jest plener sceny, w której pancerni w drodze ze szpitala na front, wspólnie z ekipą frontowego cyrku odparli niemiecki atak - to kapliczka Św. Jadwigi i obrośnięta wierzbami polna droga. Dzisiaj też to miejsce wygląda bardzo inaczej... (2018-09-26 15:31)
Stary KojotStary Kojot
0
Kapliczka w Trzebnicy. W "Pancernych" i obecnie. (2018-09-26 16:22)
Stary KojotStary Kojot
0
Owa kapliczka zagrała jeszcze w jednym filmie. "Popiół i Diament". (2018-09-26 16:24)
dabwoj1dabwoj1
0
Lubię takie fotograficzne porównania – dawniej i dziś. Można obejrzeć, jak zachodzą zmiany wybranego kadrem miejsca. (2018-09-26 19:48)

skomentuj ten artykuł