Szlak Frontu Wschodniego - Drogi do wolności. Chojnowo 2018

/ 25 zdjęć


W dniach 28 - 29 lipca 2018 roku w Chojnowie pod Przasnyszem odbył się piknik historyczny pt;"Szlak Frontu Wschodniego - Drogi do wolności". Piknikiem tym organizatorzy mięli na celu przedstawić widzom szlak do odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W sobotę odbyła się inscenizacja „Front Wschodni I Wojny Światowej” nawiązująca do wydarzeń z okresu I wojny światowej. W czasie inscenizacji przedstawiono werbunek ludności Polskiej do armii rosyjskiej, która pomimo niechęci do  munduru "Cara" do dowodzących Polaków już dołączała przychylniej. Przedstawiono również walki z tzw: "Kleszczy Łódzkich" z 1914 roku, które miały miejsce pod Przasnyszem. Zaprezentowano również rozejm Bożonarodzoniowy między walczącymi. Kolejnym epizodem było odtworzenie walk lutowej bitwy przasnyskiej z 1915 z udziałem pojazdu pancernego Russo Bałta, który zgodnie z prawdą historyczną przerwał front pod Przasnyszem. Dość nieznanym wśród widowni epizodem epizodem był pokaz ataku gazowego jaki miał miejsce 12 czerwca 1915 pod wsią Kot - Patołęka. Ostatnim atakiem przedstawiono przerwanie frontu wschodniego pod Przasnyszem, które miało miejsce 14 lipca 1915 roku.

W niedzielę 29 lipca odbyła się inscenizacja pt; „W obronie wolności – rok 1920”.Inscenizacją przedstawiono ciężkie walki o Przasnysz i okolice z roku 1920. W czasie pokazu zaprezentowano działania zbrojne armii Polskiej z bolszewikami jak również pościg z kawaleria Gaj Chana znaną z okrucieństw na jeńcach Polskich. Poruszono też wątek rozstrzelania kilkudziesięciu jeńców Polskich pod Szydłowem. Ostatnim etapem inscenizacji pokazano zmasowany i udany atak wojsk Polskich na uciekających bolszewików.

W międzyczasie w sobote i niedzielę w parku chojnowskiego dworku rozstawione były dioramy rekonstruktorskie. W sobotę również w czasie przypadającego Jubileuszu XX-lecia Województwa Mazowieckiego i wizyty Marszałka Adama Struzika w gminie Czernice Borowe zaprezentowano "porwanie Marszałka przez oddziały pruskie a następnie odbicie przez siły rosyjskie.

Organizatorem wydarzenia był wójt gminy Czernice Borowe Wojciech Brzeziński. Autorami scenariusz byli: Mariusz Maciaszczyk (sobota) i Dariusz Krawczyk (niedziela).

W rekonstrukcjach udział wzięły następujące grupy:

- Garnizon Twierdzy Modlin - Sławomir Jodełka,

- GRH Marienburg,

- 79. Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy,

- 14 Pułk Strzelców Syberyjskich,

- GRH Łódź 1914,

- GRH Kampinos,

- SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych

- SRH 1 Pułk Legionów,

- SRH Gloria-Viktoria,

- GRH Kreuz 1914,

- UAB GRENADIERIUS z Litwy,

- Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej,

- Ludność cywilna ze Stowarzyszenia "Radzanowia",

- Stajnia Księstwo,

- Stajnia Tarpan,

- Thunder Pirotechnika.

Przedsięwzięcie współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Fot:Joanna Maciaszczyk i Wioleta Pieńkosz.

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Szlak Frontu Wschodniego - Drogi do wolności. Chojnowo 2018 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł