SZEWCE 2011 - IV PIKNIK HISTORYCZNY

/ 6 komentarzy

Widowisko musi opowiadać o czymś fascynującym. W tym roku naszym gościem będzie major Henryk Pawelec 'Andrzej' dowódca zwiadu konnego 4 pp Leg AK. To specjalnie jemu poświęcimy jeden z epizodów, a będzie ich tak jak zawsze cztery.

IV Piknik Historyczny Szewce 2011 rozpocznie się 18 września (niedziela)o godzinie 13.45 Mszą Świętą odprawianą przed pomnikiem upamiętniającym bitwę AK z Niemcami w 1944 roku. Miejsce tradycyjne: polana obok leśniczówki w Szewcach (dojazd z trasy Kielce-Chęciny).Na placu pikniku działania rozpoczną się o godzinie 15. Zaprezentujemy 4 epizody.
Epizod I czyli opowieść o Wojnie Obronnej 1939 roku, której głównymi elementami będą bitwa pod Kajetanowem koło Kielc, a także eksterminacja ludności cywilnej.
Epizod II czyli partyzancka przysięga. Sceny z pierwszych lat konspiracji (dywersja) oraz scana przysięgi konspiratorów.
Epizod III - historia 'Andrzeja' i mało znana akcja zamachu na niemieckiego współpracownika Piróga mieszkającego w podkieleckim Białogonie (5 km od miejsca pikniku)
Epizod IV - Bitwa pod Szewcami stoczona z Niemcami przez oddziały z 3 pp Leg AK pod dowództwem Antoniego Hedy 'Szarego'. W tym roku chcemy się jednak oprzeć na walkach osłonowych toczonych poza głównym teatrem działań.

Pomiędzy epizodami swoje utwory będzie prezentował Andrzej Kołakowski z którym będzie można potem usiąść przy wspólnym ognisku.

Poza członkami SRH 'JODŁA' z Kielc, Skarżyska i Radomia w widowisku wezmą udział koledzy z Radomia, Puław, Skarżyska, Końskich, Kielc (GRH 4 pp Leg). Będzie oczywiście GRH 'NORDLAND'. Udział kilku grup nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzony.
Ciężarówka, samochód osobowy, dwa działka, 5 motocykli. Broń i pirotechnika Łódzkie Centrum Filmowe.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2011-09-18

4.8
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

SZEWCE 2011 - IV PIKNIK HISTORYCZNY - opinie i komentarze

Slajmi130Slajmi130
0
Dionek możemy czuć się zaproszeni?
(2011-08-23 00:00)
EdwardKEdwardK
0

http://blogmedia24.pl/node/50028

bez komentarza

(2011-08-23 00:00)
EdwardKEdwardK
0

http://salski.nowyekran.pl/post/20980,tygodnik-powszechny-walczy-z-polskim-antysemityzmem-i-z-polskimi-bohaterami-z-ak

polecam 

(2011-08-23 00:00)
SRH JODLASRH JODLA
0

Oczywiście Sjalmi, że wszystkie grupy z którymi współpracujemy od początku Szewc są zaproszone (część jedzie na Tomaszów). Szczegóły podam na dniach.

Co do dwóch kolejnych wpisów... Problem dotyczy dziennikarki, która dla udowodnienia swojej tezy "wykorzystała" wyrwane z kotekstu słowa Andrzeja. Znam go od lat. Jak ktoś nie zna jego przeszłości ani dokonań odsyłam do jego wspomnień, w których bynajmniej nie robi z siebie jedynego słusznego bohatera. W skrócie: najmłodszy członek pierwszej siódemki tworzącej późniejszy oddział "Wybranieckich" (wiosna 43), dowódca zwiadu konnego, potem dowódca zwiadu konnego całego 4 Pułku Piechoty Legionów AK (lato 44). Po wejściu sowietów dowódca oddziału NiE -DSZ działającego w Górach Świętokrzyskich. Latem 45 rozformowuje oddział i przedziera się nielegalnie do Wolnej Europy. Wraca do Kielc kilkanaście lat temu.

Nie mam najmniejszego zamiaru wdawać się w spory dotyczące tekstu dziennikarskiego. To nie moje zadanie. Na marginesie dodam, że w tekstach z linków znajduje się wiele błędów (jak ich autorzy nie znają historii niech lepiej nie piszą na jej temat udając fachowców bo wprowadzają więcej zamieszania).

Z powyższych powodów nie mam najmniejszego zamiaru zmieniać scenariusza. Piknik ma przypominać historię AK i jej akcje, a nie "bawić" się w jakieś podchody nie mające z propagowaniem historii nic wspólnego.

(2011-08-23 00:00)
ZbigniewZbigniew
0
Witam GRH 4 PPL-eg potwierdza udział minimum 8-osobowej reprezentacji w niedzielę w Szewcach.  Oczywiście  w pełnym oporządzeniu z Wojny Obronnej 1939 r.
Dionizy ... jakbyś przedzwonił i powiedział  czego  oczekujesz, to wiedziałbym  czego nie brać.
(2011-09-13 00:00)
roxrox
0
SRH Kampfgruppe Skarzysko potwierdza przyjazd 4 osobowego działonu wraz z nieodłącznym PAK 36 ;)
(2011-09-14 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu