Szczątki ponad 200 napoleońskich żołnierzy pochowano nad Berezyną

/ 2 komentarzy

27.11.Mińsk, Borysów (PAP/AP,AFP) - Szczątki 224 żołnierzy Wielkiej Armii cesarza Napoleona, poległych nad Berezyną podczas odwrotu spod Moskwy w listopadzie 1812 roku, zostały uroczyście pochowane w pobliżu Borysowa na Białorusi. Symboliczna ceremonia odbyła się kilkanaście kilometrów od miejsca, w którym 194 lata temu przeprawiające się przez rzekę wojska napoleońskie zostały otoczone przez Rosjan. W czterodniowej bitwie, w której kluczową rolę odegrali także Polacy, obie strony poniosły ogromne straty. Ambasador Francji w Mińsku Stephane Chmelewsky przypomniał, że mieszkańcy terenów dzisiejszej Białorusi walczyli zarówno po stronie Napoleona, jak i w szeregach armii rosyjskiej. Szczątki żołnierzy napoleońskich zostały odkryte w sierpniu 2005 roku przez 52. białoruski batalion medyczny. Ich identyfikacja była możliwa głównie dzięki temu, że zachowały się guziki przy mundurach. (PAP)

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Szczątki ponad 200 napoleońskich żołnierzy pochowano nad Berezyną - opinie i komentarze

IharIhar
0

13 września 2008 na cmentarzu kościoła w Kobryniu (obwód Brzeski) odbyło się przechowanie zwłok blisko 60 żołnierzy i oficerów wojska polskiego, poległych w wrześniu 1939 roku.
Zwłoki 13 zolnierzy, poległych przy obronie Kobrynia w początkowym okresie Drugiej światowej wojny, ujawniono na terytorium miasta. Zwłoki innych żołnierzy i oficerów wojska polskiego znalezione kolo wsi Podziemienie (powiatu Kobrynskiego). Po świadectwach mejscowych ludzi, ci zolnierze byli rozstrzelane komunistycznymi aktywistami, kiedy terytorium rejonu było zajęte przez Armije Czerwona.
Jak powiedzial kierownik Bialoruskiego stowarzyszenia obrony pometnikow historycznych A. Astapowicz na tym miejscu planuje się sprowadzić memoriał. Jeszcze w 1995 roku było podpisana umowa polsko-bialoruska w sprawie opiecy za wojskowymi cmetarzami na terytorium Białorusi i Polski. "Jednak dotychczas na obrachunku w Ministerstwie obrony Białorusi znaczył się tylko jeden polski wojskowy pogrzeb — kolo wsi Lenino w obwodzie Mohylewskim.
Trzeba jednak zaznaczyc, ze na terytorium Białorusi znajdują się groby uczestników narodowyzwoleńczych powstań końca XVIII — XIX stuleć przeciw rosyjskiemu caratu, a także polskie wojskowe cmentarze czasów polsko-radzieckiej wojny 1920-21 rr. "Przy czym wiele osób z poległych są urodzone na Bialorusi” – powiedzial Astopowicz.
Trzeba dodac, ze na terenie twierdzy Bobrujskiej (Obwod Mohylewski) w latach 1918-1919 byl zbudowany kopiec pogrzebalny I Polskiego korpusu p.d. J. Dowbor-Musnickiego, a pozniej kopiec stal mejscem pochowku zolniezy polskich, poleglych w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Szatki polskich zolniezy z tego kopcu do dnia dzisejszego mozna znalezc na terenie twierdzy w Bobrujsku.
(2009-08-04 00:00)
IharIhar
0
O tu informacja w jezyku rosyjskim, ktora zostala nadrukowana w Gazecie Administracji prezydenta Republiki Bialorus: http://www.sb.by/post/73376/ (2009-08-04 00:00)

skomentuj ten artykuł