Szabla i Koń - Nowe pismo kawaleryjskie już na rynku!

/ 9 komentarzy

Dzisiaj, 12 lipca, ukazał się pierwszy numer nowego-starego pisma. Nowego, ponieważ nowy jest tytułu, wygląd oraz osoby tworzące redakcję. Starego, ponieważ chcemy, aby Szabla i Koń było kontynuacją pisma, które wszyscy kawalerzyści w Polsce doskonale znają, czyli Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego – o tym ostatnim świadczy zresztą podtytuł naszego kwartalnika.

Udało nam się podtrzymać współpracę z osobami, których nazwiska zna każdy, kto choć trochę orientuję się w środowisku kawaleryjskim. Publikować w naszym periodyku zgodzili się między innymi: Lesław Kukawski, por. Robert Woronowicz i Michał Andrzejak. Pismo nasze adresujemy do współczesnych kawalerzystów, osób zainteresowanych tradycją jazdy polskie, a także wszystkich miłośników koni.

Chcemy, by współczesne środowiska kawaleryjskie stanowiły wizytówkę wśród licznych stowarzyszeń i grup kultywujących tradycje polskiego oręża. Dlatego też stworzyliśmy nośnik informacji, z którego będzie można dowiedzieć się, jak wyglądała kawaleria na przestrzeni wieków, jak prawidłowo nosić mundur, zachowywać się w nim, gdzie i jaką szablę czy siodło kupić, na jakie widowiska i inscenizacje warto się wybrać, które książki i regulaminy należy przeczytać.

Naszym zamiarem było stworzenie periodyku, który stanowiłby swojego rodzaju przewodnik dla współczesnego kawalerzysty, zachęcający do zgłębiania wiedzy, a także integrujący środowisko kawalerzystów wszystkich epok. Nasze pismo to magazyn zrodzony z pasji ludzi, którym niezwykle mocno zależy, by polskie tradycje kawaleryjskie były kultywowane w możliwie najwierniejszy i najlepszy sposób. Zarówno zespół redakcyjny, jak i osoby, które zaprosiliśmy do współpracy przy redagowaniu pisma to miłośnicy szabli, konia i wszystkiego, co z jazdą polską związane. „Szabla i Koń” jest pismem otwartym na wszelkie inicjatywy i podpowiedzi wychodzące od naszych czytelników pod jednym warunkiem – muszą być związane z szeroko pojętą problematyką kawaleryjską.

W naszym piśmie nie chcemy ograniczać się tylko do okresu dwudziestolecia międzywojennego i dlatego w każdym numerze będziemy udostępniać łamy pisma osobom związanymi z grupami rekonstrukcyjnymi prężnie rozwijającej się w Polsce kawalerii okresu wojen Napoleońskich, oraz czasów I Rzeczypospolitej. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, krytykę (konstruktywną) oraz pomysły dotyczące naszego pisma – Państwa opinię prosimy przesyłać na adres [email protected] Zapraszamy także na naszego fan page’a na Facebook’u. Pismo jest dostępne w Epikach na terenie całego kraju. Szabla i KońKrzysztof Mijakowski
Redaktor Naczelny

Poniżej spis treści :

Kronika kawaleryjska
Święto Kawalerii Polskiej – Komarów 2010
Kronika sportowa
Orkiestra 3 Pułku Szwoleżerów
Konferencja FKO – Toporzysko
Kłuszyn 2010
Zawody w Suwałkach
Odsłonięcie pomnika Tatarów w Gdańsku
Jak zadziwiliśmy Hoffmana?
Kronika towarzyska

Z archiwów z Princes Gate - Matura

Nie tylko wierzchem - Jak powstała armata artylerii XW?

Portret kawalerzysty - Paweł Dąbski-Nerlich

Temat numeru – szabla
Wstęp
Polskie szable kawaleryjskie w WP od 1917 roku
U kogo kupić szablę?
Obce szable w kawalerii WP od 1918 roku
Jak wiązać temblak?
Władanie szablą pieszo
Ostrzenie i pielęgnacja szabli
Troczenie szabli przy siodle

Nie tylko na zielono - Piękny wiek XIX

Kawaleryjskie boje
Szarża pod Arcelinem
Albuera 1811 – 2011

Kawaleria w rekonstrukcji
Krojanty 2010

Felietony
Lesław Kujawski - Listy z Pańskiej Łaski
Michał Andrzejak - Blubry, czyli widziane z Poznania

Recenzje

 


 

4
Oceń (6 głosów)

 

 

Szabla i Koń - Nowe pismo kawaleryjskie już na rynku! - opinie i komentarze

7TPFan7TPFan
0

Nareszcie ! :) Niech każdy następny numer będzie jeszcze lepszy!

(2011-07-13 00:00)
OxandBucksOxandBucks
0

Czy mozna prosic o informacje jakie to szable zostaly opisane w tekscie: Obce szable w kawalerii WP od 1918 roku.

(2011-07-13 00:00)
elmijakkeelmijakke
0
podstawowe czyli:
francuz wz. 1822
szaszka dragońska wz. 1881
mały blucher wz. 1848 oraz
austryiacka szeregowego kawalerii wz. 1869
(2011-07-13 00:00)
PabloSjzPabloSjz
0
Do dystrybucji przewidziany jest tylko Empik, czy ktoś jeszcze? Na przykład jakieś sieci salonów prasowych. Czy pismo będzie dalej publikować dokumenty historyczna tak jak to było w w wypadku poprzedniego wydawnictwa?Generalnie było to cennym uzupełnieniem, jak również źródłem do wiedzy rekonstruktorów, nie tylko kawalerzystów.
(2011-07-13 00:00)
elmijakkeelmijakke
0
Na razie tylko Empik. Regulaminy, które były dodawane do NPK były sponsorowane przez różne instytucje w formie grantów. Jeżeli uda nam się taki grant otrzymać może damy radę. Niestety w tym roku to raczej niemożliwe.
(2011-07-13 00:00)
zsirazsira
0
Myślę że tytuł "Szabla i koń " powinien dotyczyć nie tylko kawalerii. Wszak artyleria c.k.,póżniej polska  nie rozstawała się z szablą i koniem.
(2011-07-13 00:00)
elmijakkeelmijakke
0
Oczywiście poruszamy tematykę artylerii, ale tylko tej nierozłącznie związanej z kawalerią, czyli artylerii konnej. W pierwszym numerze mamy dwa artykuły związane z tym tematem. Tekst o rekonstrukcji armaty artylerii konnej XW, oraz przedstawiamy sylwetkę oficera 7. DAKu, znanego sportowca, zdobywcę 1 miejsca na Militari w 1927 roku, wielokrotnego reprezentanta Polski w Pucharze Narodów, rekordzisty Polski w potędze skoku - Pawła Dąbskiego-Nerlicha.
(2011-07-13 00:00)
zsirazsira
0
Jeśli Was interesuje mogę przesłać opracowanie ""Zarys Historii i Działań 7 PAKu ""opracowany przez mego wujka  Bogusława S. (patrz mój blog Bogusław S. ) Takie opracowanie posłałem kolegom z 7 DAKu 2 lata temu. Jeśli chcecie proszę o adres pocztowy na moją pocztę (oczywiście jeśli wyślę to bezinteresownie , mogę również wysłać Wam jakieś odbitki zdjęć jeśli Was interesują z tych co na blogu)
(2011-07-14 00:00)
porresporres
0
Cenne czasopismo niech trwa jak najdłużej!!! (2013-03-28 00:00)

skomentuj ten artykuł