Święto Wojska Polskiego w Przasnyszu.

/ 2 komentarzy / 15 zdjęć


15 sierpnia w Przasnyszu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św w parafii Chrystusa Zbawiciela w intencji ojczyzny. Po mszy żołnierze, rekonstruktorzy, strażacy i zebrani mieszkańcy Przasnysza wyruszyli ulicami miasta do rynku miejskiego. 


Na rynku Zastępca Dowódcy 2. Ośrodka Radioelektronicznego ppłk Bogusław Postek wręczył zasłużonym żołnierzom awanse na wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia nadane przez Ministra Obrony Narodowej. 


- Jako żołnierze Rzeczypospolitej czcimy cnoty narodowe, z którymi wszyscy się utożsamiamy: umiłowanie wolności, honor, bohaterstwo – zapewnił ppłk Bogusław Postek, zastępca dowódcy 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu. - Ideał niepodległej Polski łączy nasze pokolenie z pokoleniem, które nie poskąpiło swej krwi 98 lat temu na przedpolach Warszawy. 


Następnie odbył się uroczysty Apel Pamięci a po nim kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę. Po salwie odbyła się defilada żołnierzy oraz rekonstruktorów z 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza i 51. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Defiladę zamykał konny partol powstańców kościuszkowskich ze Stajni Księstwo. 

Po uroczystościach na kępie w parku miejskim w Przasnyszu odbył się piknik historyczny z udziałem Wojska Polskiego i rekonstruktorów. Rekonstruktorzy z Iłży wystąpili w mundurach Polskich z okresu Bitwy Warszawskiej a 14pss z Przasnysza w mundurach Legionu Polskiego i V Dywizji Syberyjskiej. 

Piknik odbył się przy dofinansowaniu m.in. ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz fundacji "SCALAM - Prostujemy Drogi Życia" i fundacji "Pelikan". 


Fot. aparatem Mariusza Maciaszczyka i Wojciech Ostrowski.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Święto Wojska Polskiego w Przasnyszu. - opinie i komentarze

pro patria poland teampro patria poland team
0
Ze zdjęć i opisu fajna impreza i świętowanie Dnia Wojska Polskiego odbyło się w Przasnyszu. No i pojawili się rekonstruktorzy. Może w przyszłym roku będzie podobny piknik i uda się tam przybyć na piknik historyczny. (2018-08-20 19:57)
dabwoj1dabwoj1
0
14 PSS zawsze tam gdzie trzeba być. Brawo. Tak trzymać. Pozdrowienia. (2018-08-27 20:42)

skomentuj ten artykuł