Święto Twierdzy Boyen w Giżycku 2018.

/ 23 zdjęć


W dniach 9, 10, 11, 12 sierpnia, w Giżycku odbyły się Uroczystości Święta Twierdzy Boyen . Jak co roku do Twierdzy przybyła  już po raz 7 GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza — Koło Historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Ta XIX wieczna budowla im gen. von Boyena nigdy nie została zdobyta. W czasie Bitwy pod Tannenbergiem 17 sierpnia 1914 siły rosyjskie próbowały zdobyć Giżycko, które zostało okrążone "pierścieniem rosyjskim". Sama forteca nie była atakowana przez Rosjan, ale jej artyleria skutecznie wspierała oddziały broniące Giżycka. 27 sierpnia dowódca obrońców Twierdzy płk Hans Busse odrzucił propozycję wystosowaną przez Rosjan celem poddania umocnień. Żołnierze niemieccy pozostawali w okrążeniu Twierdzy do 7 września 1914 roku, kiedy z odsieczą przybyła Niemiecka 36 Dywizja Piechoty przerywając okrążenie.

Organizatorzy uroczystości rocznicowych postarali się, by upamiętnić i choć w części odwzorować ciężkie walki prowadzone o Giżycko. W sobotnie popołudnie oprócz wielu atrakcji będących w Twierdzy przedstawiono Inscenizację walk między wojskami Pruskimi i Rosyjskimi. Batalia w deszczowe popołudnie została przeprowadzona przez kilkuset rekonstruktorów z kraju i zagranicy oraz z potężna siła pirotechniczna.

Nasza GRH oprócz pokazu w bitwie wystawiła obóz carski między budynkiem ćwiczeń a warsztatem artyleryjskim. Obóz rozbity stal od czwartku do niedzieli i był częstym miejscem odwiedzin przez zwiedzających. Ludzie robili sobie liczne zdjęcia, pytali o rekonstrukcję żołnierzy rosyjskich, a mianowicie; jak żyli, czy w tych mundurach walczyli Polacy oraz ilu Ich było w armii cara. Dużym zainteresowaniem cieszył się CKM Maxim, z którego każdy mógł sobie postrzelać, szpital polowy, poczta. Popołudniem zebraliśmy wszystkie rzeczy i jako jedni już z ostatnich rekonstruktorów odjechaliśmy do domu, zabierając ze sobą wspomnienia.

GRH 14PSS z Przasnysza dziękuje organizatorom za zaproszenie na uroczystości do Twierdzy Boyen. Kolegom rekonstruktorom dziękujemy za miło spędzony czas.

Fot. Edyta Lisiewska, Michał Rzezuchowski i Joanna Maciaszczyk.

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Święto Twierdzy Boyen w Giżycku 2018. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł