Święto pułkowe 18 pułku piechoty i 26 pułku artylerii lekkiej

/ 5 zdjęć


W dniu 13 czerwca 2010r. z inicjatywy Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty odbyło się Święto Pułkowe 18 Pułku Piechoty i 26 Pułku Artylerii Lekkiej.
Nad obchodami patronat objęli Dorota Dąbrowska-Starosta Kutnowski, Józef Dzierzbiński-Starosta Skierniewicki i Leszek Trębski- Prezydent Skierniewic,
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich min. ostatni żyjący żołnierz 18 p. p Pan Władysław Chinowski, grupy rekonstrukcji Historycznej: MGRH im. 2 batalionu 18 Pułku Piechoty, a także 10 Pułku Piechoty z Łowicza, oddział Strzelca i poczet sztandarowy Zespołu Szkół Gimnazjalnych im. 26 Pułku Artylerii Lekkiej z Godzianowa , powiat Kutnowski reprezentowany był przez grupę rekonstrukcji historycznej 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i szkół
Uroczystość była podzielona na 2 części, msza święta na początku której została przybliżona historia tych 2 skierniewickich pułków- historię 18 p .p przybliżył Edward Włodarczyk, autor książki „Z dziejów 26 Dywizji Piechoty”.
26 Pułku Artylerii Lekkiej przedstawił płk Jerzy Murgrabia, kustosz Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.
i druga, złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich żołnierzy walczących we wrześniu, połączona z krótką defiladą zebranych grup. Całości obchodów towarzyszyła orkiestra w mundurach historycznych „Clonovia” z Klonowca.
Po uroczystości udaliśmy się na smaczny obiad do jednej z skierniewickich restauracji, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać na temat dalszych działań w ramach Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
Dla nas była to możliwość uczestniczenia w uroczystościach które nie tylko upamiętniają tych wspaniałych żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę, ale także porozmawiać z ostatnim żyjącym żołnierzem 18 Pułku Piechoty-mając nadzieję że to nie będzie ostatnie nasze spotkanie z nim.

fot. Zbyszek Gradowski / ESTET

 


 

4
Oceń (13 głosów)

 

 

Święto pułkowe 18 pułku piechoty i 26 pułku artylerii lekkiej - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł