Święto Odzyskania Niepodległości w Gdyni

/ 1 komentarzy / 12 zdjęć


Dnia 11 listopada A.D. 2009 uczczono w Gdyni 91. rocznicę odzyskania niepodległości Polski. O godzinie 12.00, spod dworca Gdynia Główna w kierunku Płyty Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, ruszyła z tej okazji parada, którą otwierał zabytkowy czarny Mercedes z marszałkiem Piłsudskim. Za nimi maszerowały następujące grupy rekonstrukcji historycznej: szwadron Gdyńskich Krakusów, Pomorski Szwadron Kawalerii Ochotniczej, 2. Morski Pułk Strzelców, oraz Lądowa Obrona Wybrzeża. Za wyżej wymienionymi grupami i stowarzyszeniami rekonstrukcji historycznej postępowały oddziały reprezentacyjne Marynarki Wojennej RP wraz ze sztabem, władze miejskie, liczne zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji, reprezentacje gdyńskich szkół, organizacji pozarządowych, kibice oraz licznie zebrani mieszkańcy Gdyni i okolic.
Po przemarszu parady, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, rozpoczęły się główne uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego. Po przemówieniu Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka nastąpiło udekorowanie bohaterów walk o niepodległą Polskę Orderami Odrodzenia Polski, z nadania Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po salwie honorowej pod Płytą Marynarza Polskiego liczne reprezentacje złożyły kwiaty i wieńce. Nasz reprezentacyjny oddział, stojąc za Płytą, tworzył historyczne tło uroczystości. Na zakończenie Orkiestra Reprezentacyjna Marynaki Wojennej RP, jak co roku, zagrała 'Marsz do Bałtyku'.
Po oficjalnej części uroczystości nasz oddział 2. Morskiego Pułku Strzelców udał się na ORP Błyskawica. Następnie odwiedziliśmy Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie, w którym do września 1939 roku mieściły się koszary rekonstruowanej przez nas formacji. Zdjęcia autorstwa Katarzyny Bieniek

Więcej zdjęć w naszej galerii

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Święto Odzyskania Niepodległości w Gdyni - opinie i komentarze

JhakenJhaken
0
Chciałbym uzupełnić, że w defiladzie brali równierz przedstawiciele SRH Marienburg (65pp). (2009-11-25 00:00)

skomentuj ten artykuł