Święto Niepodległości Warszawa 2017

/ 1 komentarzy / 132 zdjęć


W dniu11 listopada 2017r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Była to 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, którą to zdobyliśmy po 123 latach zaborów.

Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937r., które zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r. Przywrócono je w 1989r. po zmianie systemu.

 

Tradycyjnie główne obchody Święta Niepodległości odbyły się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przed grobem Nieznanego Żołnierza. O godzinie 12-ej uroczystości rozpoczął prezydent Polski Andrzej Duda przeglądem formacji wojskowych, które wystawiły warty honorowe. Odczytano Apel Pamięci, oddano salut narodowy – 21 salw armatnich, a następnie po przemówieniach złożono wieńce i wiązanki kwiatów na płycie grobu. Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa.

 

Dla pełnego uczestnictwa w święcie całych rodzin, by w dzieciach i młodzieży zaszczepić duch patriotyzmu zorganizowano stoiska edukacyjne, wystawy, gry, spotkania z historią.

Na Krakowskim Przedmieściu ustawiono dwa stoiska edukacyjno-informacyjne. Pierwsze przy pomniku Kopernika drugie na placu Zamkowym. Rozdawane były kokardy narodowe, a w pawilonach w trakcie trwania warsztatów edukacyjnych dzieci zgłębiały tajniki tworzenia różnokolorowtch kotylionów.

Była tu również fotobudka, która bezpłatnie wykonując zdjęcia, zapewniała dzieciom pamiątki z tego jakże ważnego dnia.

Także na placu Zamkowym odbyła się „Lekcja żywej historii”. Prowadziła ją Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. Rekonstruktorzy w mundurach historycznych prezentowali broń i pojazdy, a także prowadzili konkursy wiedzy historycznej, w których dzieci i młodzież nagradzane były upominkami.

Tu również czekała wojskowa grochówka.

Można też było przejechać się zabytkowym tramwajem Niepodległość, w którym przewodnik opowiadał ciekawostki o mijanych miejscach miasta (niestety nie doczekałem się na niego i mimo iż zapowiadał go wyświetlacz na przystanku to tramwaj nie przyjechał - utrudnienia w ruchu w stolicy).

Wszystko to odbywało się w ramach Pikniku Historycznego zorganizowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa.


Spacerując po Krakowskim Przedmieściu można było uczestniczyć w grach rodzinnych zorganizowanych przez Muzeum Historii Polski, które nosiły tytuł „Jutro będzie wolność” oraz „Tadeusz w Warszawie”. Czy też obejrzeć wystawy plenerowe poświęcone historii odzyskania niepodległości.

 

Również Muzeum Wojska Polskiego zorganizowło jak co roku spotkanie z historią zatytułowane „Dotknij Niepodległości”. Zaplanowane atrakcje to pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej 2 Pułku Ułanów (Xiążęca Drużyna) oraz Grupy Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo, koncert zespołu rockowego MR. POLLACK, gra plenerowa „Z historią za pan brat”, nauka partiotycznego origami, przejażdżka transporterem opancerzonym Su-57, „zwiedzanie” samolotu JAK 40, AN 26, śmigłowców MI 2, MI 8 (niestety o godzinie 11-ej niewiele się działo).


Z innych imprez, jakie odbywały się w Warszawie w Dniu Niepodległości to m.in.:

w Muzeum Powstania Warszawskiego IX Koncert Niepodległości „Niepokorne” w całości poświęcony czynowi niepodległościowemu kobiet, 29. Bieg Niepodległości 2017 czy wspólne śpiewanie w Święto Niepodległości, na które zarosiło Muzeum Łazienki Królewskie.

 

Na zakończenie troszkę ponarzekam. W Pikniku Historycznym Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo prezentowała mundury LWP, pojazdy z jego emblematami oraz minę samobieżną Goliath i motocykl BMW z arsenału Niemiec hitlerowskich. Czy aby na pewno w Dniu Nieodległości, w dniu Polskiego Święta Narodowego należy przedstawiać wojsko będące we władaniu władz komunistycznych, a w zapowiedziach było: w mundurach z epoki. Muzeum Wojska Polskiego w poprzednich latach też „ruszało” o wcześniejszej porze. Już po otwarciu pawilon wystawowy na dziedzińcu był dostępny, że o zwiedzaniu sal wystawowych nie wspomnę. No cóż w tym roku tak miało być.

Zapraszam na fotorelację z Dnia Niepodległości 2017 i wizyty w Muzeum Wojska Polskiego.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Święto Niepodległości Warszawa 2017 - opinie i komentarze

canti80canti80
0
... dziękuję za bogaty w treść i zdjęcia artykuł, brawo. Co do "występów" GRH to faktycznie, z jednej strony fajnie, że chcieli się pokazać, ale w takim dniu jak 11.11. z pewnością wskazane byłyby tylko polskie akcenty... (2017-11-16 08:53)

skomentuj ten artykuł