Święto Niepodległości 2012 Poznań

/ 1 komentarzy / 33 zdjęć


Święto Niepodległości 2012 Poznań

11 listopada w stolicy Wielkopolski to święto podwójne. Oprócz ogólnonarodowego Święta Niepodległości są to także imieniny jednego z głównych traktów Poznania - ulicy Święty Marcin. W związku z tym zorganizowano dzisiaj szereg uroczystości o charakterze patriotycznym, zarówno tym w skali mikro jak i makro.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w poznańskiej Farze. Następnie uroczystości przeniosły się na Plac Wolności, gdzie zaprezentowały się poddziały reprezentacyjne służb mundurowych oraz harcerze. Po uroczystym wciągnięciu flagi na masz, odśpiewaniu hymnu Polski, krótkim przemówieniu wojewody i salwie honorowej odbyła się krótka defilada po której rozpoczął się piknik historyczny, w którym główną rolę odegrały Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Na placu wolności zaprezentowały się następujące grupy i stowarzyszenia historyczne:

- Stowarzyszenie GRH 7 DAK, które przeprowadziło pokazy działoczynów przy armacie wz.02, popularnej 'prawosławnej'. Na dioramie grupy można było także odwiedzić punkt werbunkowy czy posłuchać muzyki płynącej z zabytkowego radia.
- Stowarzyszenie PGRH 'Warta' odtwarzające dnia dzisiejszego WP ze wschodu i serwujące przepyszną grochówkę - idealną na listopadowy dzień.
- KRŻLOK Commando, które zaprezentowało się jako załoga z Jeep'a Willys'a z 1 Samodzielnej Kompanii Commando
- Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej, która zaprezentowała czołgu Renault FT-17
- Replika samochodu pancernego wz.34 wykonana przez Jacka Czaczyka
- Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty. Koledzy z Łowicza zaprezentowali biedkę łączności wz.31, rowery PWU typ XX oraz umundurowanie i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego.
- Stowarzyszenie GRH 3 Bastion Grolman, którego członkowie wcielili się w polskich partyzantów oraz żołnierzy 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich.Ludzie odwiedzający piknik historyczny z dużym zainteresowaniem oglądali wszystkie przygotowane dioramy, gdzie mogli zapytać o szczegóły dotyczące historii formacji wojskowych czy broni używanej przez polskich żołnierzy.

W międzyczasie uroczystości przeniosły się na ulicę Święty Marcin gdzie o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta parada której przewodził św. Marcin, a w której udział brały także Stowarzyszenie GRH 3 Bastion Grolman oraz odtwarzający rzymskich legionistów Legion X. Niestety z powodu przeogromnego zainteresowania paradą nie miałem możliwości wykonania zdjęć podczas jej trwania. Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w paradzie uhonorowano polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Wyróżnienie to miało nietypowy charakter. Harcerki z 100 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej które wcieliły się w klawisze słynnej 'enigmy' tworząc w ten sposób pokaźnych rozmiarów makietę.

Poznańskie Święto Niepodległości odbyło się w prawdziwie świątecznej atmosferze dosładzanej tonami Rogali Świętomarcińskich....

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Święto Niepodległości 2012 Poznań - opinie i komentarze

WILHELM VON OLAFWILHELM VON OLAF
0
Fajnie, Poznań choć wstyd dla całości .... Był najlepszy parada stoiska tysiące ludzi , atmosfera i klimat - w mediach tego niemam. (2012-11-12 00:00)

skomentuj ten artykuł