Święto 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina

/ 1 komentarzy / 7 zdjęć


W dniu 9 maja 2010r. obchodziliśmy święto pułkowe 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Przemienienia Pańskiego. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych oraz ci, którzy kultywują i podtrzymują pamięć o 1. PSK – członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych oraz oddział Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Rekonstruktorom z Garwolina, ubranym w mundury nawiązujące do historycznych mundurów Pułku, towarzyszyli rekonstruktorzy z Lublina, Łukowa, Mińska Mazowieckiego i Kozienic, odtwarzający wojska z okresu II Rzeczypospolitej. Dodatkową atrakcję stanowiły motocykl Sokół oraz samochód pancerny wz. 34.

Po mszy rekonstruktorzy, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni widzowie udali się na Zarzecze, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Delegacje z kwiatami, poprzedzone konnym oddziałem KSOPiT-u, udały się do dawnych Koszar, aby pod kamieniem upamiętniającym 1. Pułk Strzelców Konnych złożyć kwiaty i uczcić pamięć o jego żołnierzach. Honorową wartę pełnili rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1. PSK.

Po powrocie z Koszar delegacje dołączyły do reszty widzów na Zarzeczu, gdzie członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego przy wsparciu Zarządu Powiatu, Burmistrza Garwolina oraz Przewodniczącego Rady Miasta, zorganizowali rekonstrukcję historyczną ukazującą epizod walk z okresu wojny obronnej 1939 r. oraz pokazy wyszkolenia kawalerzysty.

 


 

4.8
Oceń (15 głosów)

 

 

Święto 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina - opinie i komentarze

dardadarda
0
Takie fotki w sieci znalazłem: http://picasaweb.google.pl/112893430253160564645/09052010Swieto1psk#
(2010-05-20 00:00)

skomentuj ten artykuł