Światełko pamięci...

/ 3 komentarzy / 10 zdjęć


Sobotnim popołudniem członkowie GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza udali się jak co roku zapalić znicze na cmentarzach wojennych, licznie rozsianych w naszej okolicy. Odwiedziliśmy niemal całkowicie zapomniany cmentarzy z czasów I Wojny Światowej w Osówcu, na którym od lat nikt nie postawił znicza.
Potem pojechaliśmy do miejscowości Drążdżewo. Najpierw zapaliliśmy znicz na mogile powstańca styczniowego, Adama Butlera. Po oddaniu honorów przemaszerowaliśmy pod pomnik upamiętniający żołnierzy z czasów napoleońskich, i tu również zapaliliśmy znicz. Kolejny znicz zapłonął przy zbiorowej mogile powstańców styczniowych, położonej tuż przy drążdżewskim kościele.
Kolejny przystanek to położony w lesie cmentarzyk z czasów I Wojny Światowej. Znicz rozświetlił mrok lasu, a my po chwili ciszy i modlitwy pojechaliśmy dalej.
Ostatnim przystankiem był cmentarz w Czernicach Borowych. Zapaliliśmy znicz przy mogile poległych polskich żołnierzy września 1939 roku.

Jak co roku staramy się odwiedzić cmentarze czy mogiły, w których spoczywają polegli w czasie wojen czy powstań. I co roku widzimy, że coraz więcej osób pamięta żeby tym którzy oddali swe życie za ojczyznę zapalić symboliczne Światełko Pamięci...

 


 

5
Oceń (11 głosów)

 

 

Światełko pamięci... - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
W powiecie przasnyskim jest tak wiele cmentarzy i miejsc pamięci, że po prostu nie sposób odwiedzić wszystkich jednego dnia. Są za to miejsca które wybiera się nie przypadkowo jak np; cmentarz z I wojny na ziemi niczyjej w Osówcu Szlachekim gdzie od kilkudziesięciu lat nikt chyba znicza nie zapalił lub w Karwaczu już praktycznie nie istniejący. W Czernicach Borowych obok mogiły żołnierzy września są dwie jeszcze zachowane stele żołnierzy poległych w bojach przasnyskich 1914/1915r. Cześć Ich Duszom! (2013-11-03 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
To fakt że wszędzie być jest trudno. Słusznie wybraliście te najbardziej potrzebujących pamięci. Wskazując je zwracacie innym uwagę na istnienie tych mogił czy cmentarzy. Pozdrawiam niestrudzonych ludzi z GRH 14 Pułku Strzelców Syberyjskich. (2013-11-04 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
14-nastka jak zwykle nie strudzona! Pozdrowienia ode mnie i Szymona. Jak widać sezon nie kończy się wraz z "snem zimowym" imprez rekonstrukcyjnych. (2013-11-07 00:00)

skomentuj ten artykuł