Światełko dla żołnierza - 9 Pułk Strzelców Konnych

/ 5 zdjęć


Światełko dla żołnierza.... W tym roku miałem dylemat: Gdzie je zapalić? Tyle jest miejsc pamięci, że wybór zawsze jest trudny. Może z sentymentu, może z racji tej, że mój dziadek zdobywał żołnierskie szlify w 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, to właśnie przeważyło, że wybrałem ten pułk, aby upamiętnić światełkiem, zniczem pamięci,  heroiczną walkę tego pułku we wrześniu 1939. 9 PSK na swoim bitewnym szlaku pozostawił dużo żołnierskich grobów, o wiele za dużo. W przeważającej większości są to pochówki bezimienne, z bliżej nieznaną liczbą  pochowanych strzelców. Ja wybrałem jedno miejsce, w zasadzie to okolice jednej batalii - bitwy o Domanowo. W okolicach tej miejscowości jest kilkanaście miejsc pochówków naszych konnych. Ja zapaliłem swiatełko na 3 zbiorowych grobach w okolicy Pruszanki Starej. Te miajsca pochówków są poza okolicznymi mieszkańcami mało znane. Usytuowane są w polu, w lesie, na skraju lasu. Myślę, że dobrze się stało, że nie zostały zauważone przez "utrwalaczy władzy ludowej" i nie zostały szczątki poległych przeniesione na cmentarz ACz w Bielsku Podlaskim. Niech tam w polu ,w lesie, pozostaną, aby dać świadectwo tamtych wrześniowych wydarzeń. W chwili zadumy nad tymi grobami aż same cisną sie do ust słowa piosenki Krzysztofa Klenczona "Tylko w polu biały krzyż nie pamięta już kto pod nim śpi....."
Na rozstaju dróg w lesie w okolicach Pruszanki Starej, na grobie tam zlokalizowanym,  mieszkańcy umieścili wymowne epitafium dla wszystkich poległych tam żołnierzy z 9 PSK:

"Nie znamy ich imion, żadnego nazwiska.
Ich oddział, czas śmierci - to może i wszystko, co wiemy dokładnie.
i to też wiadome: Ich Matką jest Polska a Podlasie - Domem.
Podlasia bronili przed najeźdźcą - wrogiem, co za nic miał Ludzkość i nie bał sie Boga.
Na szlaku bitewnym dotarli w te strony;
a każdy niósł w sercu: dom...dziewczymę...żonę.
Od Tamtego Września już w Pruszance, z nami - w pięknym czystym lasku - w miejscu szanowanym.
Od nas znicze, kwiaty na Grób co rok mają, a modlitwę, honor od wszystkich dostają.
Nie są winni Klęski - samotni, zdradzeni, pod niezdolnym rządem słabo uzbrojeni.
Niechaj wdzięczność dla Nich w sercu ludzi płonie i nagrody w Niebie też racz dać Im Panie!
O Żołnierze Września!
Świat Winien Wam Wiele:
za heroizm w bojach, za nadludzki trud.
Pierwsi stawiliście opór Bestii z NIemiec, pierwsi zadaliście jej znaczący cios.
Przez to potem prędzej dobito potwora - może od milionów oddalono śmierć"

W odległości kilku kilometrów do Pruszanki Starej w stronę Szepietowa w lesie są dwa pojedyńcze groby. W ok. 20 metrowym oddaleniu od szosy w mrocznym lesie spoczywa Tadeusz Czapiega i Józef Teradein. Polegli 13 września 39 r. w dniu bitwy o Domanowo. Nie znane są ich przydziały i nie znane okoliczności śmierci. Tym dwum żołnierzom bardzo były potrzebne światełka, dwa światełka w mrocznym lesie.
 

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Światełko dla żołnierza - 9 Pułk Strzelców Konnych - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł