Światełko dla żołnierza 2013 - Koszalin

/ 1 komentarzy / 10 zdjęć


2 listopada 2013 członkowie GRH 'Jack of Diamonds odwiedzili miejsca pamięci. Nie mogło nas zabraknąć przy pomniku jeńców alianckich, który za znajduje się na terenie dawnego Stalagu Luft IV w Podborsku, odwiedziliśmy również żołnierską mogiłę w Tychowie, gdzie spoczywa Władysław Malinowski, żołnierz Września 1939. Przez wiele lat była to bezimienna mogiła, w tym roku pojawiła się tabliczka z imieniem i nazwiskiem oraz informacją, że był to żołnierz Września 1939, który zmarł z wycieńczenia w 1945 roku. Będziemy starali się poszerzyć te informacje.

Na koszalińskim cmentarzu zapaliliśmy znicze przy Pomniku Martyrologii Narodu Polskiego oraz odwiedziliśmy grób komandora Michała Żebrowskiego, dowódcy okrętu podwodnego ORP 'Żbik'. We wrześniu 1939 roku 'Żbik” przez kilkanaście dni stawiał pola minowe (na jego minie zatonął niemiecki trałowiec M-85), a potem umiejętnie wymykał się Niemcom. Jednak z powodu awarii nie miał szans przedostać się do Wielkiej Brytanii, w związku z tym komandor Michał Żebrowski 25 września zawinął do portu w Szwecji, gdzie został internowany. Tutaj i okręt, i jego załoga oraz dowódca przebywali do końca wojny. Po wojnie komandor Żebrowski wyemigrował do USA, skąd powrócił do Polski w roku 1974. Niestety krótko po tym zmarł w warszawskim szpitalu 18 marca 1974 roku i został pochowany na koszalińskim cmentarzu. Warto jeszcze dodać, że Michał Żebrowski brał udział w walkach o niepodległość w 1918 roku i wojnie z bolszewikami w 1920. Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” podjęło starania aby we współpracy z 8 Pułkiem Przeciwlotniczym stworzyć w Muzeum 8 Dywizji w Koszalinie miejsce poświęcone pamięci Komandora.

Cmentarz w Koszalinie to też miejsce spoczynku naszego Kolegi, członka GRH 'Jack of Diamonds', Daniela Reglińskiego. Odwiedziliśmy również jego grób i zapaliliśmy znicze również w imieniu tych osób, które nie mogły dotrzeć do Koszalina.

 


 

4.8
Oceń (5 głosów)

 

 

Światełko dla żołnierza 2013 - Koszalin - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Szacunek za inicjatywę. Ode mnie "5". (2013-11-04 00:00)

skomentuj ten artykuł