Światełko dla żołnierza - skwer Batalionu AK Ruczaj

/ 9 zdjęć


„Światełko dla żołnierza” akcja, do której i ja, jak co roku przyłączam się, choć w indywidualnym wykonaniu. Co roku wybieram inne miejsce i tu jest największy kłopot. W tym roku po dłuższym wahaniu wybrałem skwer Batalionu AK „Ruczaj”, na którym ustawiony jest pomnik ku czci tego batalionu. Dlaczego to miejsce? Jeżdżąc ul. Mokotowską (moje rodzinne strony) zauważyłem dość późno od momentu jego odsłonięcia gdyż za żywopłotem widać było tylko górną część głazu i symbol Polski Walczącej (ustawiony pod kątem prostym w stosunku do ul. Mokotowskiej był słabo widoczny dla kierowcy). Ciągły brak czasu i możliwości zaparkowania w pobliżu powodował odkładanie na później zbadanie tego miejsca. Pewnego razu ujrzałem, iż pomnik przesunięto w inne miejsce na tym skwerze. Zastanawiałem się, co było przyczyną takiej decyzji i czy „przy okazji” nie zmieniła się jego forma. Już zgłębiłem tę zagadkę, lecz wyjaśnienie będzie na końcu wpisu.

Głaz pamięci usytuowany jest w Warszawie przy ul. Mokotowskiej, między ul. Piękną a ul. Chopina. Na kamieniu umieszczona jest tablica o treści: „Poległym żołnierzom VII Zgrupowania Ruczaj Armii Krajowej”. Projekt tablicy wykonała Helena Dmochowska „Dick” a uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 maja 1993r. Również skwer otrzymał nazwę „Batalionu Ruczaj”.

Zgrupowanie „Ruczaj” wywodzi się z organizacji bojowej „Polska Niepodległa” założonej 1 listopada 1939r. przez Józefa Sulińskiego „Zawiszę”, z której wywodził się 136 pluton ppor. Adama Jaworskiego „Jastrzębia” a następnie sformowały się kolejne plutony.
VII Zgrupowanie pomimo zorganizowania przez por. „Kubę” to jednak na dowódcę został wyznaczony rtm. Czesław Grudziński „ Ruczaj” (w czasie kampanii wrześniowej stracił prawą dłoń).
1 sierpnia 1944 VII Zgrupowanie miało opanować obiekty tzw. dzielnicy policyjnej wokół Al. Ujazdowskich i al. Szucha. Niestety poniesiono olbrzymie straty (3. kompania por. „Kosmy” 1 sierpnia przestała istnieć) zdobywając gmach poselstwa czeskiego na ul. Koszykowej (zdobyto tutaj samochód pancerny FAI), kasyno w al. Szucha i gmach Departamentu Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych na ul. Marszałkowskiej.
Nastąpiła reorganizacja i sformowanie dwóch nowych kompanii.
15 sierpnia „Habdank” zdobył siedzibę dowództwa SS i Policji w Al. Ujazdowskich 23 nazywaną bunkrem Kutschery.
23 sierpnia wydzielone oddziały „Ruczaja” opanowały gmach „Małej PAST-y” ul. Piusa XI 19 (ul. Piękna 19).
W sierpniu i wrześniu toczyły się ciężkie boje o Dolinę Szwajcarską przy ul. Chopina Dowodem na zaciętość walk jest dwukrotne zawieszenie broni w celu zabrania poległych z obu stron. Batalion „Ruczaj” wspomagał w walkach sąsiednie oddziały powstańcze.
Straty batalionu liczącego około 1500 żołnierzy w czasie Powstania Warszawskiego wyniósł ponad 250 zabitych.

Teren skweru Batalionu AK „Ruczaj” okazał się w pewnej części własnością prywatną. Właściciele odzyskanego w 2009 r. fragmentu skweru, na którym znajdował się pomnik ku czci żołnierzy Batalionu „Ruczaj” uznali, iż chcą wybudować tam budynek biurowo-usługowy o wysokości 24 m (w innych źródłach 50m) i dokonali starań, aby usunąć ze swojego terenu ten pomnik. Oglądając wcześniejsze zdjęcia widać, że wygląd samego pomnika nie zmienił się.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

Lokalizacja

 

Światełko dla żołnierza - skwer Batalionu AK Ruczaj - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu