Sto lat od wymarszu Legionu Śląskiego

/ 1 komentarzy / 26 zdjęć


Dokładnie przed stu laty, 21 września 1914 roku, w Parku Adama Sikory (dzisiaj Czeski Cieszyn) mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego pożegnali grupę blisko 400 ochotników, żołnierzy Legionu Śląskiego. Wyjechali oni do Mszany Dolnej, gdzie po reorganizacji włączeni byli do 1. batalionu 3. pułku piechoty II Brygady Legionów Polskich.
Ubiegły weekend przebiegał, po obu brzegach Olzy, w Cieszynie w duchu obchodów 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna.
W sobotę wszyscy sympatycy militariów mogli odwiedzić Wzgórze Zamkowe, gdzie rozłożono obozowisko. Od zamku rekonstruktorzy z akompaniamentem muzycznym kapeli „Nowina” przemaszerowali na Rynek, gdzie w historycznych mundurach oddali hołd tym, którzy przed stu laty ruszyli w szeregach Legionu Śląskiego do walki o niepodległość Polski. Po powrocie na Wzgórze Zamkowe odbyły się pokazy militarne grup rekonstrukcyjnych.
Niedziela była uwieńczeniem obchodów 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego.
Dopołudnia spotkali się w sali sesyjnej Ratusza w Cieszynie radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu Cieszyńskiego z udziałem m.in. przedstawicieli władz województwa śląskiego, Czeskiego Cieszyna oraz polskich organizacji z Republiki Czeskiej.
Tuż przed południem to ważne wydarzenie sprzed wieku, uczczono odsłonięciem tablicy pamiątkowej w Parku Sikory.
Potem z czeskiej strony Olzy, uczestnicy uroczystości, do których za mostem Wolności dołączyli żołnierze Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, przeszli w pochodzie pod Wzgórze Zamkowe. Tam złożono wieńce pod Pomnikiem Legionistów, zabrzmiał Apel Poległych, przemówienia gości. O oprawę muzyczną zadbały połączone chóry z obu stron granicy.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Sto lat od wymarszu Legionu Śląskiego - opinie i komentarze

ratcopratcop
0
Piękna uroczystość, na miarę 100-lecia :) Tutaj materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=NhOQ-hdFi3k&list=UUHzByoN1TbK18aH18H02FRw (2014-09-23 00:00)

skomentuj ten artykuł