SRH Wrzesień 39 - Święto 16 Bat. Powietrzno-Desantowego w Krakowie 18 marca 2011r.

/ 2 komentarzy / 14 zdjęć


16 Batalion Powietrzno-Desantowy w Krakowie

18 marca, w piątek, członkowie SRH Wrzesień 39 zostali zaproszeni przez dowództwo 16 Batalionu Powietrzno-Desantowego na obchody Święta wspomnianego Batalionu.

Święto batalionowe rozpoczęło się rankiem od Mszy Świętej celebrowanej przez kapelana 6BPD ks.mjr. Kryspina Raka. Po jej zakończeniu pododdziały oraz zaproszeni goście przemaszerowali na plac apelowy gdzie odbyła sie uroczysta zbiórka. Po odczytaniu rozkazu okolicznościowego Dowódca Brygady – gen.bryg. Bogdan Tworkowski – wręczył odznaczenia Gwiazdy Afganistanu żołnierzom, którzy uczestniczyli w misji w Afganistanie. Odznaczenia i wyróżnienia otrzymali także inni żołnierze, służący z poświęceniem tak w kraju, jak i poza jego granicami.

Zbiórkę zakończyła uroczysta defilada wszystkich pododdziałów oraz oddziału rekonstruktorów z SRH Wrzesień 39 po której delegacje udały się pod pomnik patrona jednostki gen.bryg. Mariana Zdrzałki. Tam złożono kwiaty, a członkowie naszego Stowarzyszenia pełnili wartę honorową. Po ceremonii zaproszeni zostaliśmy przez dowódcę na poczęstunek przygotowany w Sali Rycerskiej. Obchody Święta Batalionu swoją obecnością zaszczycił wspomniany wcześniej d-ca 6BPD gen.bryg. Bogdan Tworkowski, a także przedstawiciele Bractwa Kurkowego, Związku Byłych Żołnierzy Frontowych, szkoły patronackiej z Tymbarku oraz Policji.

Dla członków Sekcji Polskiej SRH Wrzesień 39 udział w obchodach Święta 16 bpd był szczególnym wyróżnieniem, ponieważ odbyły się one w ważnym dla nas miejscu. Przed wojną koszary przy ulicy Wrocławskiej, dzisiejszego 16 bpd, zajmowali żołnierze 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej, o których pamięć staramy się podtrzymywać, odtwarzając drużynę piechoty 20 PP ZK.

Autorzy fotografii:
st.szer. Mariusz Bieniek <16 bpd>
Jurek Borkowski (srh wrzesien 39)

 


 

4.5
Oceń (13 głosów)

 

 

SRH Wrzesień 39 - Święto 16 Bat. Powietrzno-Desantowego w Krakowie 18 marca 2011r. - opinie i komentarze

zsirazsira
0
Ladnie się zaprezentowaliście. Brawo.  Czy była to uroczystość zamknięta ?
(2011-03-28 00:00)
AngolAngol
0

Bardzo  wzorowo ! Jako "absolwent" 6 BDSz jestem rad ,że taka uroczystość miała miejsce i do tego z pododdziałem "wrześniowym".

Czołem !

(2011-03-29 00:00)

skomentuj ten artykuł