SPALONA ZIEMIA 1916 - JEDLINA ZDRÓJ 2013

/ 4 komentarzy

Widowisko „ SPALONA ZIEMIA 1916” nie ma w założeniach odtwarzać bitwy rozegranej na jednym frontów I wojny światowej. Nie należy go więc postrzegać jako rekonstrukcji konkretnego wydarzenia z tamtych lat. Widowiska jest jednak „żywą lekcją historii” za sprawą przedstawienia w nim charakterystycznych epizodów bitewnych z lat 1914-1918, doby wojny pozycyjnej, gdy przebieg linii frontu nie zmieniał się całymi tygodniami lub miesiącami, a żołnierze żyli w okopach, ginąc w wyniku ostrzału artyleryjskiego lub mało efektywnych ataków chronione zasiekami, polami minowymi i karabinami maszynowymi pozycji nieprzyjaciela. W działaniach wojennych wzięło udział ok. 65 mln żołnierzy, z których 8,5 mln poległo w boju lub zmarło „Za Cesarza, Króla czy Republikę”.
W widowisku weźmie udział ponad 100 rekonstruktorów wyposażonych w wierne repliki ówczesnych bojowych aeroplanów, broni oraz innego sprzętu. Odtworzą oni w sposób wierny i porywający przyfrontowe pole walki, warunki życia żołnierzy w większości zaocznie skazanych już wcześniej na śmierć lub cierpienie. Komentatorem wydarzeń będzie prof. Andrzej Olejko, badacz dziejów wojskowości w XX w., specjalizujący się w propagowaniu historii lotnictwa.

27 kwietnia 2013 roku na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Jedlinka będzie można mieć okazję:

1.Znaleźć się w odległości kilkudziesięciu metrów od pola spalonej, wyniszczonej walkami ziemi między okopami nieprzyjacielskich armii.
2.Zobaczyć i poczuć z bliska symulacje pirotechniczną ostrzału artyleryjskiego, moździerzowego, palących się umocnień, rekwizytów, trawy i ziemi.
3.Obejrzeć ataki żołnierzy na okopy nieprzyjaciela w gradzie wystrzałów, spadających bomb, rozrywających się granatów i szrapneli.
4.Podziwiać poświęcenie i pracę sanitariuszy, lekarzy i sióstr „uwijających się” po polu walki, wynoszących rannych do przyfrontowego szpitala i często ginących w ostrzale prowadzonym przez żołnierzy nieszanujących znaku Czerwonego Krzyża.
5.Na niebie może pojawi się Red Baron Fokker DR-1, który weźmie udział w bombardowaniu stanowisk artylerii wroga, a potem stoczy powietrzną walkę na śmierć i życie z myśliwcem służącym w Carskiej Armii.
6.A na koniec najstraszliwsza symulacja tamtej wojny!!!
Atak gazowy i jego straszne skutki dla wrogich żołnierzy, szturm oddziału w maskach przeciw gazowych dopełni ponurego końca inscenizacji…..

Ale to wszystko to Teatr Historii – Widowisko Rekonstrukcyjne dla Państwa!
Zapraszamy wszystkich – na pewno będzie warto być wtedy w Jedlince…


Zapraszam na stronę internetową www.spalonaziemia.pl - można stamtąd również pobierać dodatkowe materiały i zdjęcia dotyczące imprezy.

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2013-04-27
  • Organizator: 
    M Service

5
Oceń (12 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

Dokumenty (1) 

SPALONA ZIEMIA 1916 - JEDLINA ZDRÓJ 2013 - opinie i komentarze

RedakcjaRedakcja
0
No to Termisan i Misiola będą naszymi oczami i uszami;-) (2013-04-17 00:00)
mag68mag68
0
A zwłaszcza oczami! Pozdrawiam i czekam na fotorelacje. Od obojga!:-)) (2013-04-17 00:00)
MisiolaMisiola
0
postaramy się :) (2013-04-18 00:00)
AuthorAuthor
0
Witam , mam jeszcze wolne miejsca w aucie , na tą impreze .Jade z kłodzka (2013-04-23 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu