Sowieckie aerosanie w skali 1/35

/ 1 komentarzy / 6 zdjęć


Zima zbliża się wielkimi krokami, co już widać za oknem i czuć na skórze. Dlatego też proponujemy bardzo zimowy temat modelarski.
Czasami wśród nowych modeli pojazdów wojskowych, pomiędzy czołgami, transporterami czy samochodami trafia się replika sprzętu nietypowego. Takim właśnie „dziwadłem” uraczyła nas stosunkowo nowa na rynku firma Vision Model z Tajwanu. Jako zaledwie swój trzeci produkt wprowadziła do sprzedaży model sowieckich aerosań RF-8-GAZ-98 w skali 1/35.
Aerosanie RF-8-GAZ-98 zostały skonstruowane jako pojazd poruszający się na czterech nartach, z tego dwie przednie były kierowane. Drewniano-sklejkowy, półotwarty kadłub posiadał dwa miejsca: z przodu dla strzelca i za nim dla kierowcy. Strzelec obsługiwał karabin maszynowy 7,62 mm zamontowany na obrotnicy. Silnik o mocy 50 KM i pochodzący z samochodu GAZ-M1 został zamontowany na specjalnym pylonie za kierowcą i napędzał drewniane dwułopatowe śmigło pchające. Wewnątrz kadłuba znajdował się również 80-litrowy zbiornik paliwa i akumulator. Projekt aerosań RF-8 został opracowany w listopadzie 1941 roku, zamówienie na produkcję seryjną zostało złożone w grudniu, a już w styczniu 1942 roku pierwsze egzemplarze trafiły do służby w batalionach transportowych i rozpoznawczych operujących w okolicach Moskwy. W sumie zmontowano około 2000 sztuk RF-8-GAZ-98, które pozostawały w służbie do końca wojny, a potem używane były jeszcze przez straż graniczną.
Zestaw Vision Model sprzedawany jest jako 1+1, czyli w pudełku znajdziemy dwa identyczne modele aerosań. Nie do końca rozumiem jaki to ma sens, a tak sobie wymyślił producent i … koniec. Każdy z modeli składa się z dwóch ramek wykonanych z szarego plastiku, na których umieszczono 79 części plus ramka z 2 detalami przezroczystymi. W modelu starannie odtworzono elementy zawieszenia i mocowania nart, a także wnętrze kadłuba z imitacją żeber i podłużnic, fotelami załogi, kierownicą oraz zbiornikiem paliwa. Dobrze prezentuje się również karabin maszynowy z pierścieniem obrotnicy, reflektor czy mocowanie szyby. Model posiada również kompletna replikę silnika wraz z charakterystyczną chłodnicą oraz śmigłem. Wszystkie detale modelu wykonano na wysokim poziomie, a ich montaż nie powinien sprawiać wielu problemów.
Całość uzupełniają dwa arkusze identycznych kalkomanii z jednym wariantem oznakowań, co jest trochę bez sensu, gdy w pudełku mamy dwa identyczne modele. Będzie trzeba z drugim malowaniem trochę samemu pokombinować. W pudełku znajdziemy również dwie plastikowe figurki do sklejania sowieckich czołgistów w mundurach zimowych, znane z zestawu firmy MiniArt. Szkoda, że nie cztery, byłaby załoga dla obydwu modeli.
Podsumowując: otrzymaliśmy bardzo dobrą (podwójną) replikę ciekawego i oryginalnego pojazdu. Możemy zbudować scenkę z dwoma pojazdami i figurkami lub podzielić się z kolegą modelami, a wszytko za 90 zł, czyli dość przyzwoite pieniądze.

RF-8-GAZ-98 Aerosled; producent: Vision Models; nr kat. VM35003, skala 1/35

www.sindar-model.home.pl

 


 

4.9
Oceń (9 głosów)

 

 

Sowieckie aerosanie w skali 1/35 - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
http://forum.dobroni.pl/f,sniezne-sciagacze-w-zsrr,14086,0.html (2012-12-06 00:00)

skomentuj ten artykuł