Sochaczew/Tułowice w 100 lecie ataków gazowych.

/ 4 komentarzy / 35 zdjęć


W dniu 30 maja 2015 roku GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza wybrała się do Tułowic (gmina Brochów) na inscenizację wydarzeń, jakie miały tu miejsce przed 100 laty. 

Okolice Sochaczewa były terenem o nasilonym działaniu zbrojnym w czasie I wojny światowej. Po wcześniejszych  niepowodzeniach na zachodnim Mazowszu wojsk niemieckich i austriackich w końcowym okresie 1914 roku, Niemcy, pod dowództwem gen. Karla Litzmanna (doskonałego stratega) zajęli Łódź. Po zajęciu Łodzi, Rosjanie wycofali się 80 km na wschód, na linię rzeki Rawki, która stała się nową linią oporu. 15 maja 1915 roku to właśnie tu na tej linii siły niemieckie użyły po raz pierwszy falowego gazu bojowego. W przeciągu kilkunastu minut zginęło prawie 9000 żołnierzy rosyjskich. Żołnierze ci nie spodziewali się, że polegną w ten sposób. Była to nierówna walka. Walki dosłownie raczej nie było a niespodziewana egzekucja tym nowym strasznym rodzajem broni jaką była broń chemiczna. Do dziś dla większości Polaków była to wojna zaborców, pamiętać należy jednak, iż w wyniku tej wojny poległo wielu Polaków, naszych przodków walczących w armiach zaborczych, często nie z własnej woli. Im się pomników nie stawia do dziś. Po to ta inscenizacja.

Organizator zatroszczył się o to by setkom przybyłym widzom pokazano jak najwięcej "żywej historii" i przy pomocy rekonstruktorów zaprezentowano epizod tej strasznej bitwy.

W sobotę przed południem odbył się przejazd zabytkową kolejką wąskotorową z Tułowic przez Brochów do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i z powrotem. W związku z tym, że pociągiem jechali rekonstruktorzy w mundurach trzech armii, przejazd nazwano "Eszelon na front"

GRH 14 PSS dziękuje organizatorom za zaproszenie po raz kolejny na te uroczystości rocznicowe. Kolegom i koleżankom rekonstruktorom dziękujemy zza miłą atmosferę a publiczności za brawa. Niestety, z powodów mobilnych nie mogliśmy zostać na niedzielę.

Poniżej krótka relacja fotograficzna. Fot: Andrzej Kowalski, Edyta Liszewska, Mariusz Maciaszczyk.


 


 

4.9
Oceń (9 głosów)

 

 

Sochaczew/Tułowice w 100 lecie ataków gazowych. - opinie i komentarze

yogi32yogi32
0
Byłem, widziałem, świetna rekonstrukacja! Pozdrawiam (2015-06-01 00:00)
jmkow1jmkow1
0
Bardzo udana rekonstrukcja, miło was było oglądać w akcji! (2015-06-01 00:00)
PlehvePlehve
0
Byłem i oglądałem. Fascynujące widoki działań wojennych Nie trzeba opowiadać by poznać historię. Wystarczy obejrzeć rekonstrukcję. FaZa! Ten kopniak to nie w Twoim stylu ale Ci wyszło. (2015-06-01 00:00)
FaZaFaZa
0
Paweł! Ten kopniaczek był leciutki i to jeszcze z rozkazu. Pozdrawiam! (2015-06-02 00:00)

skomentuj ten artykuł