Śladami Powstania Styczniowego z Pawłem Andersem

/ 4 zdjęć


Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia serdecznie zaprasza na 58. Wieczór Historyczny w piątek 25 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 do Urzędu Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2. Spotkanie będzie nawiązywało do 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i jego śladów w Wielkopolsce.

Naszym gościem, w sali sesyjnej, będzie Paweł Anders - znany krajoznawca, autor kilkuset publikacji o regionie. Zajmuje się on także opracowywaniem przewodników i informatorów turystycznych, przygotowuje treść krajoznawczą do map i planów miast. Współpracował z praktycznie wszystkimi wydawnictwami publikującymi opracowania krajoznawcze o regionie. Od 1991 roku pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Kronika Wielkopolski”, obecnie wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Działa w Wielkopolskim Klubie Publicystów Krajoznawczych, którego był współzałożycielem. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje tematyka Powstania Wielkopolskiego. Za popularyzowanie tych zagadnień uhonorowano go statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, natomiast w Wielkim Księstwie Litewskim na początku lutego. Nie miało też większych bitew ani nie odniosło spektakularnych sukcesów, skończyło się klęską. A jednak jest zaliczanie do najchlubniejszych kart naszej historii. Działania bojowe były prowadzone w zaborze rosyjskim, w Wielkopolsce zaś w części wschodniej, która pozostawała pod władzą carską. Pomoc dla walczących, ochotnicy zasilający oddziały powstańcze płynęły jednak z całego regionu. Na naszych ziemiach pozostało sporo pamiątek po tym okresie historycznym, dbamy o dowody poparcia Wielkopolan dla powstania. O tej pamięci chcielibyśmy opowiedzieć w 156. rocznicę wybuchu walk.

Impreza odbywa się przy wsparciu Miasta Luboń.

Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2019-01-25 godz. 18:00
  • Miejsce: 
    Luboń„
  • Organizator: 
    Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia

5
Oceń (2 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

Śladami Powstania Styczniowego z Pawłem Andersem - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu