ŚLADAMI BITWY PRZASNYSKIEJ-PRZEŁAMANIE FRONTU

/ 21 komentarzy

Zaproponowane przez nasze stowarzyszenie spotkania z historią ożywioną organizowane w różnych miejscach i gminach zaowocowały inicjatywą wspólnego zorganizowania obchodów 100-lecia wybuchu I wojny światowej w powiecie przasnyskim. We wrześniu spotkali się przedstawiciele pięciu samorządów oraz organizacji pozarządowych. Ustalono,że oficjalne obchody odbędą się 18-20.07.2014 roku i stanowić będą sztandarową ofertę wnioskowaną przez starostwo w Przasnyszu w ramach Stolicy Kulturalnej Mazowsza. Impreza składać się będzie z szeregu atrakcji i niespodzianek m.in. teatru ulicznego, bitwy nocnej, wystaw tematycznych, publikacji, wykładów. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja przełamania frontu pod Przasnyszem z udziałem samochodów pancernych Russo-Bałt. O szczegółach informować będziemy w komunikatach organizacyjnych. Uroczystości w Przasnyszu połączone będą z inauguracją „Szlaku frontu wschodniego I wojny światowej” na Mazowszu. Więcej na temat szlaku na stronie http://www.psho.dobroni.pl.

ZAPRASZAMY!


Bitwa Przasnyska 2013:

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2014-07-20
  • Organizator: 
    Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej

4.4
Oceń (16 głosów)

 

Lokalizacja


 

ŚLADAMI BITWY PRZASNYSKIEJ-PRZEŁAMANIE FRONTU - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Łoo, robi się gęsto w temacie Wielkiej Wojny... Tydzień później Tannenberg... (2013-11-26 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Rzeczywiście kalendarz może pękać w szwach.Szukając optymalnego terminu sami zrezygnowaliśmy z historycznego dla nas terminu(tzn.13-14 lipiec) aby nie popadać w kolizję z np.zlotem w Gostyniu.Takie dostalismy sugiestie od kolegów rekonstruktorów,które postanowiliśmy uszanować. (2013-11-27 00:00)
lubczyklubczyk
0
.Szukając optymalnego terminu sami zrezygnowaliśmy z historycznego dla nas terminu(tzn.13-14 lipiec) jak przeczytałem powyżej. W tekście zaś " Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja przełamania frontu pod Przasnyszem z udziałem samochodów pancernych Russo-Bałt".O ile się nie mylę to miało miejsce w czasie tzw. Operacji przasnyskiej w lutym 1915 roku. Krótko mówiąc poplątanie z pomieszaniem. Według punktu "kulminacyjnego" rekonstrukcja powinna odbyć się w miesiącach zimowych. Chyba że jak w ubiegłym roku autor scenariusza w owej inscenizacji będzie chciał pokazać 1 rok wojny w 40 minut. Zatem powodzenia życzę. Rekonstrukcja wydarzeń z lutego 1915 roku odbędzie się w lutym 2014 w mieście Przasnyszu. Przeczytałem na Tym portalu. (2013-11-27 00:00)
ametystametyst
0
Coś bardzo pospiesznie i tajemniczo zamieszczona ta informacja o rekonstrukcji.Kilka samorządów i stowarzyszenia pozarządowe zadecydowało? Czyli kto? jeśli można wiedzieć. Miejsca też nie podano gdzie odbędzie się rekonstrukcja i w której gminie i co z Chojnowem?.Jeżeli coś zadecydowano to chyba wiadomo.Kilka dni temu pojawił się wpis o obchodach 100lecia wybuchu wojny w lutym w Przasnyszu a tu już nagle szybki wpis o obchodach 100lecia wybuchu wojny w lipcu.Może pan wójt zdradzi nam więcej szczegółów? (2013-11-27 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam.Martwiłem się juź tym milczeniem...i sprawiliście mi wielką radość :). Kolega Lubczyk się odnalazł !Widzę,że na Was można zawsze liczyć!.Muszę jednak zmartwić, na szczegóły organizacyjne trzeba (2013-11-27 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
.......będzie poczekać.Podamy je po zatwierdzeniu przez komitet organizacyjny.Proszę o odrobinę cierpliwości,zapewniam jednak że warto!!!Pozdrawiam. (2013-11-27 00:00)
ametystametyst
0
A czy ja się o szczegóły organizacyjne pytałem? Poprostu demokratycznie zapytałem gdzie ta impreza i jaki komitet organizacyjny. W starostwie w Przasnyszu zapytałem o te obchody to poinformowano mnie, ze nie tylko z psho bo i 14pss są na ten temat rozmowy . Ale to psho już w publicznym wpisie siębie jako organizatora podaje choć z publiczną tajemnicą. (2013-11-27 00:00)
jazlowiakjazlowiak
0
Dajcie już spokój (2013-11-28 00:00)
Piotr RadziejowicePiotr Radziejowice
0
Jeśli będzie potrzebne wsparcie ckm-ów, to Mszczonów się pisze :) (2013-11-28 00:00)
Strelok41Strelok41
0
przepiękna nowina! tego roku był dobry piknik, dziękuje organizatorom! Informacja o pikniku ŚLADAMI BITWY PRZASNYSKIEJ-2013 była przekazana po wszystkich gazetach i telewizji Syberii. Syberyjskie strzałki z Nowosybirska  chcą przyjechać w 2014 roku (2013-11-28 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam.W tegorocznej inscenizacji chcielibyśmy opowiedzieć o stosowanej na początku wojny taktyce.Obecność doborowej pierwszej roty 41 pułku z Nowosybirska podniesie standardy rekonstrukcji,druga rota z Przasnysza też będzie musiała do nich wyrównać:).Obecność mszczonowskich ckm-ów wpiszemy w scenariusz.Pozdrawiam. (2013-11-28 00:00)
Rudyorm26Rudyorm26
0
my po sąsiedzku, też przyjedziemy:) tym bardziej że to lato bo niestety płaszczami jeszcze nie dysponujemy (2013-11-28 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
To i ja się zapytam. Kto w końcu jest organizatorem i współorganizatorem et caetera? Bo ze spotkania jakie się odbyło ponad dwa miesiące temu w przasnyskim starostwie wynikało, że to ma być "wielka współpraca" pod patronem i chyba nadzorem starosty. Bo tak to wyglądało że trzeba obecnością starosty przymusić 14 PSS do współpracy z PSHO. Tylko mam nadzieję, że tym razem strony nie będą miały krótkiej i wybiórczej pamięci, wszystko będzie uregulowanie pisemnie z jasnym określeniem kto za co i w jaki sposób odpowiada i będzie rozliczany. A co do Russo - Bałtów w lipcu, to powiem, że kiedyś magnaci jak mieli fantazję, to cukrem wysypywali gościniec i saniami jeździli... (2013-11-28 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam.Mariuszu na wspomnianym zebraniu nikt nikogo do niczego nie przymuszał(notatka z zebrania zapewne dostępna w Starostwie).Zebrani zadeklarowali wolę współpracy,wybrali koordynatora(PSHO),ustalili termin.Prezes 14pss zobowiązał się do potwierdzenia swojej deklaracji po konsultacji z zarządem.Minęło ponad dwa miesiące i odpowiedzi nie ma.Sądząc po Twoich zapytaniach ,należy przypuszczać,że chyba nie uzgodniliście swojego stanowiska w tej kwestii.W razie dalszych wątpliwości proszę o zapytania na emaila,chętnie odpowiem na nurtujące Ciebie/Was pytania.Pozdrawiam. (2013-11-28 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Poczułem się wywołany do tablicy. Prawdą jest że zebranie takie się odbyło na początku września. Prawdą jest że koordynatorem wybrano PSHO a imiennie wójta gminy Czernice Borowe tu znanego jako wmbrzeziński. Który do końca miesiąca września zobowiązał się do podania do publicznej wiadomości terminu imprezy. Minęło ponad 2 miesiące i dopiero po mojej wizycie u starosty Pan brzeziński raczył przypomnieć sobie postanowienia. Po zamieszczeniu miano przysłać na adres 14pss z Przasnysza informacje i zgadnijcie Państwo co. Teraz Nas się oskarża o niedopełnienie warunków. Jakby nie Nasza niecierpliwość to do dziś nie ogłoszono by pewnie terminu. Jak Pan wie Panie Wójcie nikt nie pisał notatki. A my doskonale wiemy i pamiętamy do czego się zobowiązaliśmy i kiedy. ".W razie dalszych wątpliwości proszę o zapytania na emaila,chętnie odpowiem na nurtujące Ciebie/Was pytania". Dlaczego na prywatna pocztę jeśli Kogoś się oskarża lub nawet sugeruje coś publicznie trzeba liczyć się z publiczna odpowiedzią. (2013-11-28 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Pozwoli Pan Panie Brzeziński że zacytuję fragment rozmowy przy której kiedyś byliśmy w większym gronie : " A masz to na piśmie? To padło z Waszej strony pod Naszym adresem. Nic dziwnego że wszelkie kontakty chcemy mieć formalnie uporządkowane, szczególnie w Naszych stosunkach. (2013-11-28 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam.W kręgu do broni i dla kolegów z którymi dzielę pasję rekonstruktorską jestem wmbrzezinski i wolałbym aby tak pozostało(wójtem jestem w pracy).Rzeczywiście informację w kalendarium opóźniliśmy łudząc się,że w miejscu" organizator" będziemy mogli dopisać również 14pss,co mogłoby nastąpic po Waszej formalnej zgodzie.Inaczej, dla dobra współpracy, nie wypadało nam postąpić!Ostatecznie zdecydowaliśmy się umiescić lakoniczną informację j.w.Resztę wątpliwości wyjaśnimy na spotkaniu,o którym oficjalnie powiadomię.Retoryka tej dyskusji jest nie do zaakceptowania.Nie będę jej kontynuował w tej formie.Pozdrawiam. (2013-11-28 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam.W kręgu do broni i dla kolegów z którymi dzielę pasję rekonstruktorską jestem wmbrzezinski i wolałbym aby tak pozostało(wójtem jestem w pracy).Rzeczywiście informację w kalendarium opóźniliśmy łudząc się,że w miejscu" organizator" będziemy mogli dopisać również 14pss,co mogłoby nastąpic po Waszej formalnej zgodzie.Inaczej, dla dobra współpracy, nie wypadało nam postąpić!Ostatecznie zdecydowaliśmy się umiescić lakoniczną informację j.w.Resztę wątpliwości wyjaśnimy na spotkaniu,o którym oficjalnie powiadomię.Retoryka tej dyskusji jest nie do zaakceptowania.Nie będę jej kontynuował w tej formie.Pozdrawiam. (2013-11-28 00:00)
lubczyklubczyk
0
Kto sieje wiatr .................... (2013-11-28 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
No i już sie odechciewa przyjazdu... :((( (2013-11-28 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Ojojoj, to się narobiło. A my woląc "dmuchać na zimne", i dla własnego bezpieczeństwa wolimy wszelkie uzgodnienia i umowy zawierać na piśmie. żeby się potem nie okazało, że mamy krótką pamięć, albo "zostaliśmy zmanipulowani" lub ewentualnie "czy macie to na piśmie". Prezes 14 PSS przedstawił zarządowi grupy sytuację, zarząd podjął decyzję czy słuszną to pewien nie jestem, ale czas pokaże. (2013-11-28 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu