Skansen Wsi Radomskiej - Powstańcy Styczniowi

/ 11 komentarzy / 10 zdjęć


W niedzielę 18 stycznia br, w Skansenie Wsi Radomskiej odbyło się juz po raz piąty widowisko historyczne dotyczące Powstania Styczniowego 1863r. Wielowątkowa opowieść 'Za Wolność Waszą i Naszą' trwała prawie dwie godziny.

Ponad 200 uczestników, dwie armaty, 40 koni i prawie 3 tysiące widzów.
Przepiękna sceneria zaśnieżonego radomskiego skansenu pozwoliła przenieść sie w czasie. Była walka ogniowa, były szarże kawalerii. Wszystko opatrzone doskonałym komentarzem Przemka Bednarczyka.
Gorące podziękowania dla Pani Renaty Sarnowicz za... wszystko!

szkansen wsi radomskiej


 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Skansen Wsi Radomskiej - Powstańcy Styczniowi - opinie i komentarze

LorenzLorenz
0
Witam wszystkich.Uczestnicząc dzisiaj w rekonstrukcji epizodów z bitew Powstania Styczniowego na ziemi Radomskiej stałem się sprawcą nieszczęśliwego zdarzenia.Podczas odtwarzania jednej ze scen boju postrzeliłem nieumyślnie(przybitką) Pana Jarosława Olszewskiego.Niestety wieść o tym przykrym wypadku dotarła do mnie już po zakończeniu rekonstrukcji.W tej sytuacji nie mogąc osobiście pragnę przeprosić na tym forum.Panie Jarosławie przepraszam najmocniej za niewątpliwy ból który Panu wyrządziłem.Jest mi niezmiernie przykro,że taka sytuacja miała miejsce jak również za fakt iż nie dostrzegłem Pańskiej krzywdy.Przepraszam raz jeszcze i proszę o wybaczenie. Skowroński Rafał (2009-01-19 00:00)
beliniakbeliniak
0
Było wspaniale.
Jak się podobała Kozacka jazda?
I mam małe sprostowanie w rekonstrukcji tej w role kozaków wcielili się MKJ ,,Cwał'' oraz Strzelecki Oddział Kawalerysjki ,,Beliniak'' a także 22 płk ułanów z garbatki w role powstanców 22płk oraz Beliniacy.
Na parwie wszytskich stronach jest napisane że brał udział tylko cwał i 11 płk ułanów owszem z 11 płk był tylko Paweł Murawski ale chyba jedna osoba to nie oddział. Pozdrawiam wszytskich co brali udział w bitwie i tych co nas oglądali (2009-01-19 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
Kozacy prezentowali się zacnie, tak jak ich sztandar. No i ta ilość "kozunów"... Jak tam zdrowie koni? Teren był chyba wyjątkowo niesprzyjający. Zmarznięta, zaorana ziemia pokryta cienką warstwą śniegu. Czy koniki nie popodbijały się i nie ponaciągały ścięgien? (2009-01-19 00:00)
mausermauser
0
Wypadki sie zdarzaja. Sam byłem niegdyś prawdopodobnym sprawcą podobnego zdarzenia, szczesliwie nic sie powaznego nie stało.Był to mój pierwszy kontakt z czarnoprochowcem, dopiero wtedy nauczyłem sie jaka to odpowiedzialność strzelac z takiej broni. Każdy musi wiedzieć i odpowiada za to co po nacisnieciu spustu przez niego, stanie sie kilka metrów dalej.
Sam takze 2 krotnie stałem sie "ofiarą" zamieszania na polu bitwy- raz gazu prochowego z panewki (przypaliło mi rzęsy w Sławkowie u Brna), potem na Przedmościu maciejowickim zbyt bliski ładunek uszkodził mi słuch. Wojna jest - ciężko jest....
W ferworze "walki" adrenalina wzrasta i o wypadek nietrudno. Wczoraj w skansenie, wśród biorących w bitwie udział widziałem sporą liczbe "statystów", którzy z pewnoscią nie dysponowali wiekszym doświadczeniem w tej materii.

Mam nadzieje że koledze Jarkowi nic sie poważnego-trwałego nie stało.
Pozdrawiam też kolege który sie nieszczesliwie pomylił-z własnego doswiadczenia wiem, ze nikt nie zamierza celowo zrobic komus krzywdy.
pozdrawiam (2009-01-19 00:00)
mausermauser
0
A widowisko super ogólnie. Gratulacje dla Jegrów i
najklimatyczniejszego z powstanców Wrotycza- jak zawsze super !
Plener w Radomiu jest niesamowity, wystarczy plac wypełnić rekonstruktorami.
(2009-01-19 00:00)
felix38felix38
0
zdjęcia na e-mail [email protected] niestety blizna zostanie (2009-01-19 00:00)
Natalka_TomaszewskaNatalka_Tomaszewska
0
Ja niestety mogę się wypowiedzieć tylko jako publiczność, ale podejrzewam że moje słowa podzielą wszyscy którzy byli w Skansenie w niedzielę: składam na ręce uczestników i organizatorów ogromne podziękowania za tak udane widowisko, jak żyję nie widziałam tak wspaniale odegranych potyczek, bitew. Jestem pełna uznania dla wszystkich, ale szczególnie (nie umniejszając piechocie, ja po prostu mam słabość do kawalerii) dla kawalerzystów, zarówno kozaków jak i polskich jednostek. Było wspaniale mam nadzieję że rok będzie mi dane oglądać to po raz kolejny to przecudowne widowisko. Dziękuję! (2009-01-19 00:00)
lorenclorenc
0
Witam, jak we wcześniejszym wątku było napisane warto jeszcze raz podkreślić, iż rolami konnych powstańców i kozaków wcielli się: - 22 Pułk Ułanów Podkarpackich zwany również Szwadronem Ziemii Kozienieckiej im. mjr. Jerzego Sas-Jaworskiego (jak dowiedziałem się od kolegi), - Strzelecki Oddział Kawaleryjski "Beliniak" na koniach ze Studenckiego Klubu Jeździeckiego z siedzibą w Lesiowie k/Radomia - Międzyszkolny Klub Jeździecki "Cwał" z Radomia W rekonstrukcji również wzięli udział członkowie Stowarzyszenia im. 11 Pułku Ułanów Legionowych, którzy tym razem dołączyli do piechoty powstańczej. Oddział kozacki, w końcu taki jak trzeba, czyli już nie kilka, ale kilkanaście koni, kozacy fajnie i jednolicie umundurowani i sprawnie wszystko im wychodziło, u większości widać było kawaleryjskie przeszkolenie. Kawaleria powstańcza również świetnie ubrana i wyszkolona. Brawo dla wszystkich. (2009-01-19 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
Fotki z inscenizacji autorstwa koleżanki małgosi z naszej grupy: http://picasaweb.google.pl/nielubiemuminkow/POWSTANIESTYCZNIOWE1863?feat=directlink# (2009-01-19 00:00)
BestlerBestler
0
Impreza z roku na rok prezentuje wyższy poziom-wystarczy spojrzeć na foty. Przede wszystkim gratulacje dla Przemka za to że mając wysoką gorączkę wytrwał do końca na posterunku i prowadził całe widowisko. Gratulacje i podziękowania dla pani Renaty Sarnowskiej ze Skansenu za wspólorganizację widowiska i udostępnienie tego malowniczego terenu. Jeszcze raz ogromne dzięki! (2009-01-21 00:00)
okejosokejos
0
ach żeby tak jeszcze spalic jakąś chałupę. :D
co do wypadków. parafrazując Szwejka " wypadki były, są i będą.
a takie blizny to powód do dumy. Zwłaszcza otrzymane w boju. sam pare razy wydłubywałęm proch spod skóry.
pzdrawiam wszstkich walczących . (2009-01-22 00:00)

skomentuj ten artykuł