Siennica 1939-2013

/ 1 komentarzy / 33 zdjęć


Siennica 1939-2013
Uroczystości ku czci bohaterów bitwy, do jakiej doszło w 1939 roku w Siennicy z roku na rok nabierają rozmachu. W tym roku odbyły się one 21 lipca. Wszystko zostało przygotowane perfekcyjnie za co organizatorom należą się szczere słowa uznania. Inscenizację bitwy, przeprowadzoną na zakończenie obchodów z pewnością można zaliczyć do jednej z największych rekonstrukcji wrześniowych w skali kraju. Dziesięć pojazdów- w tym dwa czołgi niemieckie, dwa polskie wozy pancerne i dwie tankietki, ponad stu rekonstruktorów w mundurach i blisko trzydziestoosobowa grupa cywilów, oprócz tego armaty bofors, moździerz, cmk-y, rkm-y, granatniki – wszystko to robiło niesamowite wrażenie na publiczności. Dopełnieniem efektu była szarża naszej kawalerii, którą odegrał oddział ze Stargardu Gdańskiego.
Organizatorami siennickich obchodów byli: Towarzystwo Pamięci 7-go Pułku Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego, 14 D.H. ZHP „Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką” z Ptaków, Stowarzyszenie Ułanów Grochowskich z Podkowy Leśnej i GRH im. 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina. Pomysłodawcą i patronem całego przedsięwzięcia był natomiast Zbigniew Nowosielski – właściciel Biura Rekonstrukcyjno – Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej z Ptaków koło Siennicy.
Członkowie GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa już po raz drugi uczestniczyli w inscenizacji w Siennicy. W tym roku Strzelców reprezentowała 22 osoba grupa cywilów i 10 strzelców, wyposażonych w dwa ckm-y, rkm, dwa granatniki i moździerz 81mm. Mszczonowianie wspomagani byli przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie „Oddział Kawalerii Ochotniczej” z Żyrardowa.

Piotr Dymecki
GRH STRZELCY im. 31 pSK
Mszczonów
Foto: Marek Wardak

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Siennica 1939-2013 - opinie i komentarze

okejosokejos
0
rekonstrukcja b fajna. czołgi bym wypuscił z innego miejsca, żeby mogły bez piechoty pobrykac w polu..i między nimi wypuchy ostrzału z działek ppanc (vide łomianki 2012) . do pełni szczęscia brakowało broni automatycznej do czołgów niemieckich, i pirotechniki... wybuchy i fireballe robia swoje na publiczności.. a sa pod reka fajne firmy piro. (2013-07-22 00:00)

skomentuj ten artykuł