Sd Kfz 251 odrestaurowany w Panzer Farm

/ 1 komentarzy

Renowacja półgąsienicowego transportera opancerzonego Sd.Kfz. 251była jednym z naszych największych wyzwań. Gdy trafił do nas z MWP, jego stan był, mówiąc oględnie, nienajlepszy – określany jako wrak. Długoletnia ekspozycja na wolnym powietrzu, bez zadaszenia, jakiegokolwiek zabezpieczenia przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz brak podstawowej konserwacji, pogłębiły proces korozji i spowodowały nieodwracalne zniszczenia pojazdu. Początkowo, zgodnie z decyzją ówczesnego dyrektora MWP, restauracja transportera miała pójść w kierunku statycznej ekspozycji. Miał być makietą. My chcieliśmy doprowadzić go do stanu jezdnego, tym samym przywrócić temu zabytkowi należny mu stan.
„Przywrócenie do życia” transportera zajęło nam wiele lat. Nie łatwo było bowiem zdobyć oryginalne części do tego typu pojazdu. Nie wszystkie udało się zdobyć. Ponadto postanowiliśmy jeszcze „odbudować” jego wnętrze, aby pokazać, jak wyglądał naprawdę. To była nasza inicjatywa. Zabrało nam to sporo czasu i kosztowało dziesiątki tysięcy złotych. Tylko Ci, którzy parają się renowacją zabytkowych pojazdów, wiedzą jak niełatwe to zadanie. Udało się. Efekty widać na filmie.
W przyszłym roku obchodzić będziemy znamienną dla historii Polski rocznicę wybuchu jednego z największych aktów polskiego czynu zbrojnego – Powstania Warszawskiego. W jego trakcie został zdobyty przez Powstańców z VIII Zgrupowania „Krybar” transporter opancerzonego Sd.Kfz. 251 nazwany później „Szarym Wilkiem”. Jesteśmy przekonani, iż udział w pełni sprawnego, zrekonstruowanego pojazdu w uroczystościach rocznicowych będzie wydarzeniem na wielką skalę.

 


 

5
Oceń (11 głosów)

 

 

Sd Kfz 251 odrestaurowany w Panzer Farm - opinie i komentarze

jurek48jurek48
0

coś wspaniałego - gratulacje

 

(2013-10-18 00:00)

skomentuj ten artykuł