Scyzoryki brytyjskie, cz 2 – noże oficerskie

/ 9 zdjęć


We wcześniejszym tekście opisaliśmy brytyjskie scyzoryki wydawane żołnierzom oraz podoficerom, zarówno w wojskach lądowych jak i marynarce.

Tym razem pokrótce napiszemy o scyzorykach oficerskich. W pierwszej kolejności jednak należy powiedzeć parę słów o tym gdzie i jak zaopatrywali się oficerowie. Oficerowie brytyjscy, podobnie jak w wielu innych krajach kupowali umundurowanie, ekwipunek i uzbrojenie prywatnie. W 19 wieku kupowali też i patent oficerski (promocję). Scyzoryki nie były wyjątkiem. Już w 1880 roku w czasie wykładu omawiającego dobór munduru i oporządzenie zalecano zakup scyzoryka jako niezbędnego wyposażenia oficera. Jako iż wielu oficerów było w jednostkach terytorialnych, zaś same jednostki były często bardziej klubem arystokracji i miejscem spotkań, to używano powszechnie tego samego wyposażenia co na polowania, wędkowania lub do jazdy konnej. Głównym zagłębiem produkcji noży i pochodnych, było Sheffield. Gdzie już pod koniec 19 wieku produkowano masowo eleganckie i mocno zaawansowane technologicznie scyzoryki. Były też noże importowane do UK z kontynentu. Od typowych scyzoryów żołnierskich wersje oficerskie różniły się ilością ostrzy i dodanymi gadżetami. Gdy wojskowy scyzoryk wydawany żołnierzom w okresie 1 wojny miał: ostrze, otwieracz do puszek oraz (opcjonalnie) marszpikel to oficerom nieformalnie zalecano aby kupić scyzoryk mający:

• mocny hak czyszczenia kopyt (horse-picker)
• przebijak do skóry
• otwieracz do konserw
• śrubokręt
• korkociąg
• małe nożyczki
• gdy noszono getry, to hak do takowych

Główne ostrze powinno być zaopatrzone w blokadę, piła zaś była uznana za zbędną (Fraser, 1880).
Pomimo upływu czasu, można zauważyć, iż scyzoryki oferowane żołnierzom, a w szczególności oficerom, w 1939/40 roku, niewiele się różniły od tych opisanych w roku 1880, w katalogu Army&Navy z 1939/40 roku widzimy kilka różnych scyzoryków typu „sportowego” jakie oferowano do sprzedaży. Choć oczywiście oficerowie mogli zamiast skomplikowanego scyzoryka kupić prosty, 1 lub 2 ostrzowy, jakie były licznie dostępne na rynku. Poniżej rysunki scyzoryków z 1939/40.

Źródła:
FRASER, T., Major, RE, On Personal Equipment of Officers on Active Service , Royal United Service Institution, Journal, 23 (1880) p.99.
Army&Navy Stores Limites, General Price List 1939-40

PS Scyzoryki brytyjskie bywają dosteęne na naszych aukcjach: Sprawdź konto OxandBucks

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Scyzoryki brytyjskie, cz 2 – noże oficerskie - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł