Schron w parku na zdrowiu, przy Łódzkim Zoo.

/ 2 zdjęć


Lokalizacja oraz informacje ogólne

Schron znajdujący się w parku im. Józefa Piłsudskiego zwanym potocznie „parkiem na Zdrowiu” w Łodzi jest typową szczeliną przeciwlotniczą typu „L” (od kształtu). Obiekt ma powierzchnię około 50 metrów kwadratowych. Jak wynika z niepotwierdzonych informacji, mogło się tutaj schronić jednorazowo około 150 osób. Schron znajduje się pod niepozorną górką, przy drodze parkowej prowadzącej od zoo do dawnego lunaparku, po lewej stronie patrząc od strony zoo, za tzw. Drewnianą budką z lodami. Na wysokości kas przy zoo, po drugiej stronie ulicy konstantynowskiej.

Historia i przeznaczenie obiektu

Niestety nie zachowały się dokumenty świadczące o roku powstania budowli. Najstarsze zachowane materiały wskazują błędnie na 1956 rok budowy. Jest to jednak fikcją, ponieważ członkowie Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Kompanja Brus”, którzy obecnie remontują schron (stan na rok 2016) przeprowadzili wywiad z rodowitym mieszkańcem Brusa. Pan opowiedział, że pamięta jak jeszcze w dzieciństwie, w czasie wojny uczył się zjeżdżać na nartach z górki, jaką tworzy schron. Można zatem wnioskować, że jest to polski obiekt przedwojenny. Z lat wynika, że mógłby to być także obiekt wybudowany w czasie okupacji hitlerowskiej, Niemcy jednak nie budowali schronów o podobnej konstrukcji, tą wersję należy więc wykluczyć. Za przedwojennym pochodzeniem schronu może przemawiać także takt, iż w pobliżu znajduje się wiele przedwojennych budynków, a w przeszłości było ich jeszcze więcej – potwierdza to spostrzeżenie wieloletni właściciel pobliskiego baru. Być może schron został wybudowany na potrzeby pracowników oraz klientów kramów i restauracji, które się tutaj mieściły przed wojną.

Budowa i rozkład pomieszczeń

Obiekt składa się z głównej – dwudzielnej komory, która jest dość nietypowym rozwiązaniem stosowanym w tego typu budowlach. Podobny układ nie został zanotowany w przypadku innych schronów w Łodzi, ani w okolicach. Choćby z tego powodu schron godny jest odwiedzenia. Oprócz wspomnianej głównej komory, w obiekcie znajduje się też dłuższy korytarz, na którego przeciwległych końcach mieszczą się dwa wejścia do schronu oddzielone od korytarza za pomocą krótkich przedsionków i dodatkowej pary drzwi. Jedno z wejść jest na chwilę obecną jeszcze niedrożne (stan na rok 2016). W schronie znajdowała się prawdopodobnie najprostsza toaleta w postaci suchego ustępu, oczywiście mieściła się w oddzielnym, niewielkim pomieszczeniu pomiędzy głównymi korytarzami i z obu można się było do niej dostać. Toaleta była zamykana za drewnianymi drzwiami. Schron był gazoszczelny i chronił przed falą uderzeniową między innymi za sprawą drzwi ochronno-hermetycznych lekkiego typu tzw. OH-1 (takie same drzwi możemy znaleźć w schronie znajdującym się na ulicy Krzemienieckiej w Łodzi przy budynku dawnego szpitala dermatologicznego). Schron jednak nie byłby w stanie wytrzymać bezpośredniego trafienia w strop. Na wypadek zawalenia części obiektu, na końcu dwudzielnej komory wykonano wyjście ewakuacyjne prowadzące drabinką do góry, tak aby chociaż część osób przebywających w środku podczas trafienia mogła się uratować. Na chwilę obecną wyjście ewakuacyjne nie zostało jeszcze odkopane (stan na rok 2016).

Wyposażenie

W obiekcie nie było żadnych udogodnień, miał służyć jedynie za ochronę w trakcie krótkotrwałego nalotu. Przy ścianach ustawione były ławki, na hakach wisiały maski przeciwgazowe oraz hełmy, tak, aby w przypadku nieszczelności lub częściowego uszkodzenia schronu można było z nich dodatkowo skorzystać.

Podsumowanie

Wbrew rozpowszechnionym legendom nie ma tutaj tajemnych przejść, korytarzy prowadzących na drugą stronę parku, do osiedla Mireckiego, poniższych kondygnacji ani tym bardziej czarnej damy ;)

Nie ma też pająków, ślimaków ani żab o co zadbali członkowie stowarzyszenia „Kompanja Brus” (stan na rok 2016) ;)
Obiekt można zwiedzać o każdej porze roku, należy się wcześniej umówić, kontakt można znaleźć na stronie internetowej stowarzyszenia.

 

Autor:   Jacek Trajdos – militaria-hobby.eu, Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Kompanja Brus”

                Zdjęcia: Patryk Grądys

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Schron w parku na zdrowiu, przy Łódzkim Zoo. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu