Rzeczpospolita Partyzancka 1944

/ 2 komentarzy

Rzeczpospolita Partyzancka 1944


'... Bogusław brał udział w wielu akcjach . Do najbardziej spektakularnych należała przeprowadzona zasadzka na żandarmów niemieckich i policję granatową w Czechach, na wysokości parku dworskiego w dniu 27 lipca 1944 roku. W akcji brali udział: Dowódca, Stanisław Gas 'Modrzew', zastępca d-cy Bogusław Kleszczyński 'Jabłoński', Leon Pietras 'Czarny', Władysław Bucki 'Lasek', Józef Ryńca 'Jawor', Władysław Strzelski 'Sosna', Juliusz Jarosz 'Wydra', wszyscy z Jakubowic, oraz Jan Kura 'Polana' i Stanisław Chmura z Klimontowa.

W zaatakowanym samochodzie znajdowało się 3 żandarmów oraz 14-tu granatowych policjantów . Po wymianie ognia, szczególnie po brawurowej akcji Leona Pietrasa, żandarmi i policjanci poddali się. Rozbrojonym jeńcom, Stanisław Gas rozkazał rozebrać się, pozostawiając im tylko spodnie i koszule. Zdobyto 2 pistolety maszynowe Schmeisser, 2 pepesze, 2 kb Mauser, 14 kb Manlicher, 17 pistoletów, 3 skrzynki granatów niemieckich i duży zapas amunicji do kb i pm. Decyzja o puszczeniu ich wolno, wynikała min z faktu, że pojmani żandarmi, po akcji AK na Wermacht w Opatkowicach, mimo żądania dowódcy Wermachtu, odmówili przeprowadzenia pacyfikacji ludności cywilnej.

Bogusław był również w pierwszym szeregu wkraczającego do Proszowic plutonu pod dowództwem Stanisława Gasa w dniach chwały Rzeczpospolitej Proszowsko - Kazimierskiej. Poległ w potyczce z Niemcami pod Naramą (gmina Iwanowice) 18 XII 1944 roku. '

opracował: Henryk Pomykalski (Gniazdo - Ziemia Proszowicka)


Kolejna rzecz którą zamierzamy...
Następny nasz pomysł to organizacja rekonstrukcji historycznej pt 'Rzeczpospolita Partyzancka 1944'. Mamy zamiar przedstawić dzień rozpoczęcia republiki na terenie naszego miast.
Jej powstanie w bezpośrednim zapleczu frontu docierającego do Wisły i siedziby Hansa Franka w Krakowie, było czymś wyjątkowym w skali ruchu oporu w Polsce. Obszar wyznaczony Proszowicami, Kazimierzą Wielką, Skalbmierzem, Działoszycami, Pińczowem, Opatowcem i Nowym Brzeskiem, na kilkanaście dni stał się Wolną Polską.

Idea jest bardzo szczytna w grę wchodzi użycie ciężkiego karabinu MG-34, epokowej ciężarówki mercedes oraz motocyklu BMW r-71. Większość GRH już potwierdziło swój udział są to '17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment' oraz 'Krakowski szwadron ułanów im. Józefa Piłsudskiego'.

Uwaga impreza tego typu w Proszowicach odbywa się po raz pierwszy! Serdecznie zapraszamy!

Ogólny plan ?

- Uroczyste wkroczenie partyzantów do miast oraz rozlokowanie się po poszczególnych punktach oporu.

- Trochę słowa wstępne zapoznanie się z 'Republiką'

- Koncert orkiestry dętej OSP

- Rekonstrukcja zasadzki w Czechach gdzie pokonani zostają niemieccy żołnierze. (park)

Cała impreza odbywać się będzie podczas Dni ziemi Proszowickiej 19.06.11
Impreza pod patronatem Burmistrza gminy i miasta Proszowice Jana Makowskiego

Więcej informacji wkrótce !!

Współpraca :

Arena ASG ( http://www.arenaasg.pl )

KOMBUD PROSZOWICE Sp . J

Towarzystwo Miłośników Eksploracji i Badań Historycznych w Lublinie ( http://www.exploracja.pl )

Internetowy Kurier Proszowicki ( http://www.kurier.iap.pl )

mProszowice ( http://www.mproszowice.pl )

Pozdrawiamy Gniazdo - Proszowice

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2011-06-19

5
Oceń (8 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Rzeczpospolita Partyzancka 1944 - opinie i komentarze

użytkownik8814użytkownik8814
0

Zamierzenie godne pochwały , trzeba oddać należny hołd tym żołnierzom podziemia którzy  w 1944 nie czekając sowietów sami oswobodzili swoją okolicę z administracji Niemieckiej .     Jeszcze raz gratuluję sam pochodzę z innej Rzeczpospolitej Partyzanckiej powstałej w tym samym czasie trwającej nieco dłużej bo do 15 .09.1944 r. Rzeczpospolitej Raciechowickiej opisywanej w moim blogu .(2011-03-18 00:00)
SRH JODLASRH JODLA
0
Gratuluje pomysłu i życzę wytrwałości w realizacji. Oferuję pomoc Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "JODŁA" (specjalizujemy się w organizowaniu widowisk historycznych ze szczególnym nastawieniem na działalność AK). Posiadamy trochę sprzętu (ciężarówka, samochody osobowe), do dyspozycji także sekcje Wehrmacht, Gestapo, kawaleria (w tym spieszony oddział). Dodatkowo komentarz na widowiska. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie to z przyjemnością się pokażemy.   (2011-04-04 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu