Różan 07.09.2013. Bitwa pod Szygami.

/ 3 komentarzy / 43 zdjęć


7 września 2013 r. w Różanie (woj. mazowieckie) odbył się IV Różański Piknik Militarny. W czasie pikniku pod Fortem I odbyła się inscenizacja bitwy pod Szygami, która miała miejsce 16 lipca 1863.

Bitwa pod Szygami, wsi położonej około 6 km od Różana, rozegrana została 16 lipca pomiędzy przeważającymi siłami Wałujewa oraz oddziałem Józefa Trąmpczyńskiego, który opuściwszy Płaską Górę (Polską Kępę), połączył kilka oddziałów i poszedł z pomocą w kierunku Różana na wezwanie Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra”. Po ciężkich walkach oddział poszedł w rozsypkę ze stratą 80 zabitych i tyluż rannych. Trąmpczyński ciężko ranny, złożony w plebani w Szygach, na wieść o zbliżaniu się kozaków, odebrał sobie życie. We wsi Zawady, przy malowniczo położonej niewielkiej świątyni, na dawnym cmentarzu przykościelnym (według tradycji pochowano tam powstańców) Ustawiono głaz-pomnik upamiętniający ofiary bitwy. Cała uroczystość rozpoczęła się w tej niewielkiej świątyni a właściwie kaplicy Mszą św. Za poległych powstańców. Potem złożono kwiaty i przypomniano wydarzenia z przed 150 lat. Wśród różnych pocztów sztandarowych byliśmy i My. Potem piknik na forcie w Różanie gdzie Nasza grupa świętowała udział w 101 rekonstrukcji. Świętowaliśmy wraz przyjaciółmi kawałkiem tortu i lampka szampana. Tort był przepyszny wielki i upieczony przez Nasze koleżanki (mają talent) . Nie mogło obyć się bez kaszy która bardzo smakowała naszym 'przeciwnikom'. Potem i tak wybili Nas do nogi. Ot los powstańca styczniowego. Następny tort przy 202 rekonstrukcji. Nie wiemy kiedy ale zapraszamy . Delicje. Ci co jedli poświadczą.
Potem rekonstrukcja bitwy. Po walce Polacy ulegli przeważającym siłom moskali. Ostrzał armatni i karabinowy zbierały żniwo śmierci. I cisza zapadła na polu jak kozacy grabili powstańców.
Dziękujemy naszym Kolegom.
Dziękujemy organizatorom.
I do zobaczenia za rok.

Uczestnicy:
Powstańcy

- GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
- GRH Zamek Olsztyn.

Rosjanie

- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
- Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
- 7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich.
- 9 Rota 1863


 


 

4.4
Oceń (9 głosów)

 

 

Różan 07.09.2013. Bitwa pod Szygami. - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Według mnie inscenizacja udana. No morze tylko teren przy liniach energetycznych nie za dobry ale z XXI wieku nie uciekniemy. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Różańskiej godnie uczciło pamięć Powstańców Styczniowych organizując uroczystości rocznicowe. (2013-09-10 00:00)
blue savageblue savage
0
101 rekonstrukcja :) Jest czego gratulować :) (2013-09-10 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Tort - wyśmienity! Już tylko dla samej degustacji było warto (wcale nie przesadzaliście informując że torcik jest porządnie... nasączony. Dzięki za możliwość uczestnictwa razem z Wami w imprezie i oby jak najszybciej była możliwość świętowania następnej setki. (2013-09-10 00:00)

skomentuj ten artykuł