Rogatywka Korpusu Kadetów

/ 2 zdjęć


Rogatywka Korpusu Kadetów, stanowiła część umundurowania uczniów Korpusu Kadetów, które nawiązywać miało do umundurowania z czasów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (szczególnie mit kadetów Powstania Listopadowego był w II RP żywy).
Rogatywka KK stanowiła rogatywkę garnizonowej wojskowego wzoru, który zmieniał się systematycznie. Niektóre źródła podają, a także zachowane egzemplarze wskazują że stosowano zarówno rogatywki szyte według wzoru 1919, wzoru 1927, a później także usztywnionego wzoru 1935. Warto zauważyć, że rogatywki KK, starszych wzorów, zgodnie z reformą mundurową po 1935 r. były usztywniane. Rogatywki te używane były do 1938 r., po czym wprowadzono w KK nowe umundurowanie w kolorze zielonkawopopielatym.
Wykonywano ją w całości, z sukna granatowego, ze skórzanym daszkiem i podpinką. Od 1922 r. umieszczano na niej tarczę w postaci półsłońca, wykonywanej z blachy, oksydowanej na stare srebro., z 24 promieniami. Tarcza nawiązywała do mundurów żołnierzy Legii Nadwiślańskiej. W półkolu umieszczano orła państwowego wz.19, a później wz.27. W miejscu połączenia otoku z brytami umieszczono żółtą wypustkę.

Źródła

'Dzieje polskiej rogatywki' H.Wielecki

/PATHE/

Rogatywka Korpusu Kadetów

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Rogatywka Korpusu Kadetów - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł