Rodacy - Bohaterom na Święta Bożego Narodzenia

/ 3 zdjęć


Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych w Sowinie Błotnej oraz GRH Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty zbierały dary na Święta Bożego Narodzenia dla polskich kombatantów na byłych Kresach Wschodnich II RP. Pomoc materialna nie jest jednak najważniejsza - najważniejsza jest pamięć i wdzięczność dla weteranów.

Jak co roku, we współpracy z wrocławskim Stowarzyszeniem ODRA-NIEMEN odbyła się w Pleszewie akcja przedświąteczna pod hasłem „Rodacy - Bohaterom”. Adresatami pomocy są polscy kombatanci, mieszkający na przedwojennych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, a dzisiaj na terenach Białorusi, Ukrainy i Litwy. Władze komunistyczne w tych byłych republikach sowieckich przez lata prześladowały żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, a po rozpadzie Związku Sowieckiego państwa te nie uznają zasług Polaków w walce z niemieckim i sowieckim okupantem.
Tegoroczna akcja „Rodacy - Bohaterom” zbiegła się z wystawą, zorganizowaną w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Złożyły się na nią dwie prezentacje ze zbiorów Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN. Wystawa pt. „Tropem wilczym” przedstawiała tragiczne losy niezłomnych żołnierzy konspiracji niepodległościowej na Kresach Wschodnich, ściganych i zwalczanych przez NKWD. Druga ekspozycja pod tytułem „Ocalić od zapomnienia” ukazywała współczesną codzienność tych polskich kombatantów, którzy przeżyli czasy komunistycznego terroru i żyją dziś w skromnych warunkach za Białorusi, Ukrainie i Litwie. Wystawę fotosów obejrzeli mieszkańcy Pleszewa oraz młodzież pleszewskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Przedświąteczna pomoc dla polskich kombatantom na Wschodzie prowadzona jest w Pleszewie od czterech lat. Jej głównymi organizatorami są: nauczyciel historii Janusz Waliszewski z Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie oraz Maciej Grzesiński - również historyk, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych z Sowiny Błotnej. W akcję angażują się uczniowie i nauczyciele obu szkół. Od 2011 zbiórkę wspiera GRH Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. W tym roku przyłączyli się ponadto pleszewscy kibice klubu Lech Poznań, którzy zebrane przez siebie dary dostarczyli do punktu w Poznaniu.
Akcja ruszyła w końcu listopada. Ogłoszono zbiórkę żywności i funduszy na ich zakup. W ten sposób przygotowano: konserwy mięsne, puszki z owocami, kawę, herbatę, kakao, pierniki, ciastka, czekolady i inne produkty spożywcze. Mieszkańcy Powiatu Pleszewskiego ofiarowali pomoc o wartość 2.500 zł. Co ważne! Ofiarodawcy dołączyli do paczek kartki świąteczne z życzeniami dla kombatantów. Do naszych rodaków na Wschodzie wysłano także podręczniki szkolne do historii Polski.
Zebrane towary zostały wysłane do siedziby Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN we Wrocławiu. Przewóz zapewniło Przedsiębiorstwo Komunalne z Pleszewa. Za pomoc w transporcie dziękujemy prezesowi PK Grzegorzowi Knappe. Następnie z Wrocławia wyruszył główny transport z paczkami dla naszych kombatantów na Kresach.
Współorganizatorzy zbiórki dziękują za wsparcie wszystkim darczyńcom i sponsorom, szczególnie: Państwu Ewie i Krzysztofowi Muszalskim - właścicielom Zakładu Kamieniarskiego z Gołuchowa, Panu Mirosławowi Śliwie - właścicielowi Zakładu Budowy Kotłów BUD-KOT z Pleszewa, Panu Sławomirowi Śliwie - właścicielowi firmy kotlarskiej SIMAR, Panu Romanowi Bartoszykowi - właścicielowi Zakładu Budowlano-Usługowego BART, Państwu Zakrzewskim i Leśniewskim, Panom Przemysławowi Spychajowi, Leszkowi Bierle i Pawłowi Walkowiakowi.
Serdecznie dziękujemy za pomoc. Dzięki tej akcji naszym Bohaterom na Kresach Wschodnich możemy pokazać, że o Nich pamiętamy!

Tomasz Wojtala
D-ca
Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Rodacy - Bohaterom na Święta Bożego Narodzenia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł