relacja z pzrebiegi rekonstrukcji Bitwa Żmigrodzka 2014

/ 3 komentarzy / 40 zdjęć


W dniach 7 i 8 czerwca 2014 w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie) odbyła się „4. Bitwa Żmigrodzka”, której hasłami przewodnimi były Normandia – nocny desant i szturm brytyjskich spadochroniarzy na most oraz Jugosławia 1944 – walki partyzantów z Niemcami. Mimo, ze nie była to jeszcze jubileuszowa impreza, to zorganizowana była z rozmachem. 3000 sztuk amunicji, 150 rekonstruktorów, 90 sztuk broni. To mówi chyba samo za siebie. Pierwsza inscenizacja zaplanowana została na sobotę o godzinie 22. Niektórzy się zastanawiali, czy to nie za późno, ale okazało się, że nocna ciemność dodała jej tylko atrakcyjności. Most i droga zostały wyłączone z ruchu a licznie zgromadzeni widzowie z niecierpliwością oczekiwali na pierwsze strzały. Spadochroniarze zaatakowali przejeżdżający przez most patrol niemiecki i by zająć obiekt. Później Niemcy kontratakowali, lecz ich wysiłek nie przyniósł sukcesu. Ponownie zaatakowali Anglicy
i wygrali. Dynamiczna akcja, szybkie ataki i kontrataki, oświetlenie terenu racami oraz nielicznymi latarniami, bogata pirotechnika sprawiły, że pokaz został przyjęty owacjami a rekonstruktorzy dostali głośne brawa. Niestety podobnie jak rok temu mój aparat odmówił robienia zdjęć w ciemności, więc niestety fotek brak.
Niedziela zaczęła się leniwie, czyli od… śniadania oczywiście. Prywatnie zaznaczę, że smalec produkcji Marka był wzorcowy. Część kolegów pakowała rzeczy i zbierała się do odjazdu. Pozostali czekali na odprawę i wydanie broni. Powoli przybywało odwiedzających, był czas na tradycyjne „zdjęcie z rekonstruktorem”. W trakcie odprawy zostały ustalone ostatnie szczegóły przebiegu inscenizacji oraz podziału broni, którą za chwilę zaczął wydawać pirotechnik. Później pozostało już tylko założyć resztę oporządzenia i udać się na pozycje.
Inscenizacja rozpoczęła się o 14-tej. Narrator wyjaśnił zgromadzonym, że będzie dotyczyła desantu niemieckich spadochroniarzy w miejscowości Drvar w Jugosławii a ich zadaniem będzie próba porwania przywódcy partyzantów Josipa Tito. (Przy okazji chcę zaznaczyć, że idea takiej inscenizacji powstała na ubiegłorocznej Bitwie Żmigrodzkiej i jest autorskim pomysłem Tomka. Chcę w tym miejscu uciąć wszelkie komentarze o plagiatach tematów z innych imprez. To przypadek, że na Strefie odbyła się inna inscenizacja o tej samej tematyce).
Spadochroniarze wylądowali, ale ich zasobniki z bronią próbowali przejąć partyzanci. Nie udało im się a dwie Jugosłowianki zostały wzięte do niewoli i były przesłuchiwane. Oficer niemiecki najprawdopodobniej uzyskał informacje o miejscu pobytu Tito, bo spadochroniarze ostrożnie ruszyli w stronę budynku, gdzie byli partyzanci. W wyniku ataku budynek został zdobyty a partyzanci się wycofali, by po chwili przystąpić do kontrataku. Niemcy zajęli pozycję obronną na małym cmentarzu i po zaciekłej obronie zaatakowali ponownie i pokonali partyzantów, choć Josipa Tito nie znaleźli. Ciekawostką jest to, że organizatorzy specjalnie do inscenizacji przygotowali replikę malutkiego cmentarza z krzyżami i płytami nagrobnymi wyglądającymi jak prawdziwe. Po zakończeniu inscenizacji wysiłek rekonstruktorów, którzy starali się jak najlepiej odtworzyć postacie i sytuacje ze scenariusza, (co przy 35 stopniowym upale nie jest łatwe), został nagrodzony głośnymi oklaskami. Była jeszcze „chwila dla fotoreporterów”
i zdjęcia grupowe.
Wielkie podziękowania dla kolegów rekonstruktorów za świetną atmosferę, za udane
i sprawnie przeprowadzone inscenizacje, za Ich trud i wylany pot.
Największe „dziękujemy” należy się jednak organizatorom, czyli Tomkowi Sztukowi
i Markowi Sztukowi, którzy kolejny raz wspaniale przygotowali całą imprezę. Nie znamy jeszcze tematyki przyszłorocznej 5-tej Bitwy Żmigrodzkiej, ale podobno pomysł już jest.


Grupy uczestniczące w 4-tej Bitwie Żmigrodzkiej:
PGRH Warta, GRH Regio Esercito, GRH Posen, Drużyna Tradycji 70 PP, GRH Gratz, GRH Tobie Ojczyzno, TBŻiP 15. PUP, SRH Nordland, GRH Reichshof, GRH Festung Breslau, GRH Pomerania, GRH Eule, GRH 549 VGD, GRH KG Adler, GRH KG Edelweiss, GRH Oberschleisen.

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

 

relacja z pzrebiegi rekonstrukcji Bitwa Żmigrodzka 2014 - opinie i komentarze

termisantermisan
0
a już myślałem że poległeś gdzieś w lasach Żmigrodu:) opis i relacja przynajmniej dają mi obraz tego czego nie mogłem zobaczyć:) (2014-06-11 00:00)
MisiolaMisiola
0
no słyszałam ile się działo:))))) (2014-06-11 00:00)
użytkownik28306użytkownik28306
0
Super zdjęcia. Czekamy na zdjęcia z Pleszewa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2014-06-16 00:00)

skomentuj ten artykuł