Rekonstruktorzy z „18” na obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej

/ 8 zdjęć


Rekonstruktorzy z „18” na obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej.
W ten okrągły jubileusz zwycięskiej bitwy z Bolszewikami zwanej również 'Cudem nad Wisłą', w Iłowie niedaleko Sochaczewa nasza Grupa wzięła udział w obchodach zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Stowarzyszenie wsparli w przedsięwzięciu - Proboszcz Parafii p.w. M.B. Królowej Polski i Zarząd Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Na Miejsce przyjechaliśmy ok. pół godziny przed rozpoczęciem, dzięki czemu mieliśmy czas na przypomnienie musztry i poszczególnych komend związanych z posługiwaniem się bronią. Chwilę przed 12 przemaszerowaliśmy przed kościół i po uzgodnieniu z organizatorem co do naszego miejsca w Świątyni weszliśmy do niej.
Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Krzysztof Borucki i Prałat Czesław Młynarczyk, w intencji Ojczyzny i Iłowian poległych w walce o niepodległość. Na początek ksiądz Proboszcz odczytał list skierowany do organizatorów uroczystości przez córkę pierwszego Naczelnika Państwa Polskiego Jadwigę Piłsudską Jaraczewską. Po zakończeniu Mszy, przeszliśmy w małej defiladzie tuż za orkiestrą z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ręboowa pod obelisk poświęcony Marszałkowi J. Piłsudskiemu. Pochód otwierała orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Rębowa. Przy obelisku uroczystości rozpoczął Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej Andrzej Ciołkowski. Przypomniał słowa Marszałka– „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”. Dalej nawiązał do wydarzeń sierpnia 1920 roku, przypomniał dwie postacie, które do dziś są symbolem odwagi i determinacji w obronie przed bolszewikami - nuncjusza apostolskiego w Polsce Achillesa Ratti, późniejszego papieża Piusa XI, który jako jedyny z przedstawicieli korpusu dyplomatycznego pozostał w zagrożonej Warszawie oraz odwiedzając żołnierzy w okopach oraz ks. Ignacego Skorupkę, kapelana 236. ochotniczego Pułku Legii Akademickiej, który zginął 14 sierpnia pod Ossowem.
Mieliśmy okazję również wysłuchać, autorskiego wiersza „Apel” który przedstawił Karol Cieślak. Przypomniał, że podczas obchodów 500-lecia nadania praw miejskich dla Iłowa wiersz ten recytował Janusz Zakrzeński, dlatego autor i jemu także zadedykował swą poezję.
Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych. Sławomir Ambroziak przywołał pamięć poległych w obronie Ojczyzny, w tym poległych w wojnie polsko-bolszewickiej Iłowian - Jana Paradowskiego, Józefa Papierowskiego, Roberta Raula, Wiesława Piotrowskiego, Andrzeja Wituskiego, Władysława Załugę, Bolesława Bluszcza, Majera Bociana, Ritę Finkersztejn, Jana Karpińskiego, Henryka Karolewskiego, Stanisława Krysztowiaka i Stanisława Majewskiego.
Na zakończenie, po Hymnie, pod tablicą Marszałka kwiaty w imieniu organizatorów złożyli reprezentujący Stowarzyszenie - Wanda Dragan i Karol Cieślaka. Dzięki uprzejmości Pana Karola, zostaliśmy dosłownie po Królewsku przyjęci w Dworku w Słubicach a wyśmienity obiad i możliwość zwiedzenia tego wspaniałego miejsca które przenosi dosłownie w czasie do 1920 r. były zwieńczeniem tego dnia.

Zdjęcia (autor)

 


 

4.7
Oceń (7 głosów)

 

 

Rekonstruktorzy z „18” na obchodach 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł