Rekonstrukcyjny piknik na otwarcie wystawy

/ 1 komentarzy / 21 zdjęć
100. rocznica Operacji Łódzkiej- to tytuł wystawy, jaka eksponowana jest w poszczególnych placówkach muzealnych województwa łódzkiego. W niedzielę 13 września odbył się wernisaż tejże wystawy w Muzeum w Brzezinach. Nadano jej także podtytuł, odwołujący się bezpośrednio do Brzezin, a mianowicie „Zagłada Miasta Krawców- Akt I”. Po otwarciu wystawy odbył się piknik rekonstrukcyjny, jaki dla gości muzeum poprowadzili rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa. W rekonstrukcyjnym szpitalu polowym można było usłyszeć o tym jak leczono w okresie Wielkiej Wojny. W sztabie i przy stanowisku ckm-u Maxim wz. 1905 zapoznać się ze sprzętem, używanym przez carską armię. Natomiast w kuchni okopowej zakosztować herbaty z samowara, czy też pułkowego przysmaku- smalcu na świeżym wojskowym chlebie. Dyrekcja Muzeum dla swych gości przygotowała też grochówkę, dzięki której nikt nie usiadł głodny do seansu pod chmurką, podczas którego wyświetlono fabularyzowany dokument o Operacji Łódzkiej pt. „Wróćcie zanim opadną liście” w reżyserii Pawła Siedlika. Projekcja wieńczyła muzealny wieczór, poświęcony wydarzeniom, jakie odbyły się przed wiekiem.
Wernisaż, piknik historyczny, a także seans pod chmurką w przymuzealnym kinie były częścią Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, jakie odbywają się w tym roku pod hasłem: „Utracone dziedzictwo”. .
Piotr Dymecki GRH STRZELCY im. 31 pSK

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Rekonstrukcyjny piknik na otwarcie wystawy - opinie i komentarze

fuchsifuchsi
0
Czolem, podoba mi sie........raz bez huku i stralow - czas i mozliwosc na pytanie i rozmow. zycze powodzenia (2015-09-22 00:00)

skomentuj ten artykuł