Rekonstrukcja napoleońska w Pułtusku


Między 6, a 9 czerwca wszyscy będziemy mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w największej w tym roku w Europie rekonstrukcji historycznej epoki napoleońskiej.
Na polach bitwy z grudnia 1806 roku, na nadnarwiańskich brzegach w okolicy Pułtuska staną setki historycznych namiotów wojskowych. Zobaczymy wielkie obozy wojsk koalicji antynapoleońskiej i wojsk casarza francuzów. Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy pełną rekonstrukcję obozu wojskowego wg. regulaminów z początku XIX wieku.
W czwartek 6 czerwca do Pułtuska ze wszystkich stron starego kontynentu zaczną ściągać regimenty. Obozem staną wojska francuskie, rosyjskie, polskie, angielskie, belgijskie, pruskie, czeskie, litewskie, holenderskie, łotewskie, ukraińskie i wiele innych. Do piątku 7 czerwca wojska będą przeprowadzać manewry w składach pełnych batalionów i szwadronów, zobaczymy przeglądy wszystkich grup historycznych, odprawy dowódców oddziałów i sztabów. W piątkowe popołudnie bataliony sformują się w dywizje i przeprowadzą manewry na poziomie dywizji !!!
W sobotę 8 czerwca przeniesiemy się do XIX wiecznej warszawy. Stolica i jej mieszkańcy będą świadkami rekonstrukcji opuszczenia Warszawy przez wojska rosyjskie i wkroczenia do stolicy wojsk francuskich z marszałkiem Murat'em na czele. Na placu Zamkowym wojska cesarskie sformują czworobok !!! a marszałek Murat od włodarzy odbierze klucze do bram miasta i podziękowania za oswobodzenie z rąk moskali. Następnie zobaczymy przegląd wojsk. W tym samym czasie w Teatrze Wielkim nastąpi otwarcie wystawy zabytków epoki napoleońskiej ściągniętych na tą okazję z najznamienitszych muzeów i kolekcji europejskich.
W niedzielę 9 czerwca na polu bitwy zobaczymy ponad 1500 żołnierzy. Oprócz piechoty – grenadyerów, woltyżerów i fizylierów, w polu stanie ok. 150 kawależystów, kikadziesiąt dział i setki salw replik historycznej broni skałkowej. W toku bitwy zobaczymy setki artyleryjskich salw połączonych z sześcioma setkami efektów pirotechnicznych, dziesiątki śmiałych szarż kawalerii, dynamiczne rajdy woltyżerów na przedpola przeciwnika, działania batalionów i dywizji. Legendarne, niezniszczalne czworoboki Wielkiej Armii formowane przez kompanie genadyerskie, fizylierskie i woltyżerskie. To wszystko w oparciu o scenariusz na bazie historycznych wydarzeń, na tle wspaniałych dekoracji i rekonstrukcji fragmentów XIXto wiecznego Pułtuska, przy komentarzu narratora widowiska.
Dla zaproszonych gości - generalicja, starsi oficerowie, urzędnicy, dowódcy grup wraz z osobami towarzyszącymi - wyjątkowym przeżyciem będzie kostiumowy bal ‘Empire’ przygotowany na niedzielny wieczór. Odbędzie się on w reprezentacyjnych salach Warszawskiego Zamku Królewskiego, co jest wydarzeniem bez precedensu w jego powojennej historii.
Dla znawców tematu i nie tylko będzie niebywała okazja zobaczenia w boju i na manewrach polskich formacji wojskowych epoki napoleońskiej i Królestwa Polskiego w niemal pełnym składzie. Będą poza grupami działającymi na terenie kraju (Pułk 1szy Piechoty Legii Nadwiślańskiej, Pułk Lansjerów Nadwiślańskich, Pułki 1,2 i 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, 3 Kompania II Batalionu Artylerii Pieszej, Regiment 10 Szefostwa Działyńskich, Brygada I Kawalerii Narodowej, 4 Pułk Straży Przedniej, 2 Pułku Piechoty Legii Nadwiślańskiej, 7 Pułku Lansjerów, 4 Pułku Piechoty Liniowej Królestwa Polskiego i inne) m.in. Pułk 2gi Piechoty Legii Nadwiślańskiej z Ukrainy, Pułki X.Warszawskiego z Białorusi, Litwy i Łotwy i jedna z najlepszych grup rekonstrukcji historycznych na świecie - Pułk 1 szy Szwoleżerów Gwardii z Wielkiej Brytanii.


Scenariusz obchodów 200 – lecia bitwy Pułtuskiej 8 – 9 lipca 2006 r.

6 – lipca

Przybycie uczestników imprezy i ich rozmieszczenie w obozie wojskowym (namioty)
Piechurzy powinni stawić się w obozie od godz. 9.00 do godz. 8.00 rano dnia następnego.
Kawalerzyści do godz. 14,00
13.30 – 15.00 obiad
15.00 – 19.00 dla kawalerzystów przydział koni.
19.30 – kolacja
21.00 – odprawa dowódców.

7 lipca

7.00 - pobudka
7.30 – śniadanie
8.00 – zbiórka kawalerii
9.00 – zbiórka piechoty i kawalerii. Przegląd wojsk.
10.00 – 13.00 manewry w składzie batalionów i szwadronów.
13.00 – 14.30 – obiad
15.00 – zbiórka wszystkich wojsk. Bataliony formują się w dywizje. Następuje wyznaczenie dowódców dywizji. Manewry na poziomie dywizji.
18.30 – zakończenie manewrów
19.00 - kolacja

8 lipca

7.00 – pobudka
7.30 – śniadanie
9.00 – zbiórka i załadunek do autobusów.
9.30 – wyjazd do Warszawy armii rosyjskiej
10.00 – wyjazd do Warszawy armii francuskiej
11.30 - przybycie do Warszawy i wyładunek i zbiórka wojsk rosyjskich.
12.00 - przybycie do Warszawy i wyładunek i zbiórka wojsk francuskich
12.30 – wymarsz sił rosyjskich na defiladę.
13.00 – wymarsz wojsk francuskich na defiladę.
13.30 – ceremonia pod Zamkiem Królewskim
14.15 – czas wolny, zwiedzanie miasta, oglądanie ekspozycji
17.30 – zbiórka wojsk przed odjazdem
19.30 – przyjazd do Pułtuska
20.00 - uroczysta kolacja w obozach

9 lipca

8.00 – pobudka
8.30 – śniadanie
10.30 – zbiórka piechoty i kawalerii (w armiach). Przegląd wojsk przed bitwą. Ostatnie instrukcje dowódców przed bitwą.
12.00 – początek rekonstrukcji bitwy.
13.30 – zakończenie bitwy i parada wojsk przed publicznością.
14.00 – obiad
18.30 – Wyjazd oficerów do Warszawy.
20.00 – Początek balu w Zamku Królewskim w Warszawie.
24.00 – zakończenie balu

Niech żyje Polska !!! Niech żyje Woysko Polskie !!! Niech żyje Cesarz !!!

Przemek Czyżewski
sierżant kompanii grenadyerskiej, batalionu 1go, Regimentu 1go Piechoty Legii Nadwiślańskiej

Szczegóły na:

www.legianadwislanska.pl/pultusk2006/

pultusk.pl/news.php?id=263

www.austerlitz.org/pl/clanek/1169

www.austerlitz.org/en/pultusk2006/
 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Rekonstrukcja napoleońska w Pułtusku - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł