Reduta wolności – Stare Wierchy ‘45

/ 13 komentarzy / 2 zdjęć


6 lutego 2010 nasza waksmundzka GRH BŁYSKAWICA wraz z nowotarską GRH '17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment i zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami z Żywca organizuje rekonstrukcje pt.” Reduta wolności – Stare Wierchy ‘45”. Na wysokości 983 m n.p.m. na polanie Stare Wierchy w zimowych klimatach pragniemy przedstawić epizody z dziejów partyzanckiego schroniska - codzienną konspirację i heroiczną walkę jaką prowadzili żołnierze Wojska Polskiego począwszy od lokalnych struktur ZWZ – AK /m.in. OP kpt. Juliana Zapały „Lamparta” /poprzez szeregi ROCHa - BCh aż do oddziałów niepodległościowych mjr Józefa Kurasia „Orła/Ognia”.

Impreza składać się będzie z dwóch inscenizacji wprowadzających i rekonstrukcji głównej , która to będzie pierwszą taką akcją na tej wysokości i w warunkach zimowych na terenie naszego Podhala. Scenka pierwsza przedstawi zawiązanie konspiracji placówek ZWZ Niedźwiedź ,które odbywało się w schronisku na Starych Wierchach w 1940 r., druga scenka to przysięga trójek Konfederacji Tatrzańskiej kierowanej przez Augustyna Suskiego , które miało miejsce na terenie owego schroniska w 1941 r. Trzecią część stanowić będzie odwetowy atak niemiecki na schronisko i polska obrona w wykonaniu OP „SETKA” z 12 pp AK w styczniu’45 r. Na zakończenie przewidziany jest Apel Poległych 1939-49 przy werblach orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Pomysłodawcą tejże imprezy i zarazem jej głównym koordynatorem jest kierownik schroniska na Starych Wierchach - Wojciech Stachoń. Wszystkich chętnych rekonstruktorów serdecznie zapraszamy do udziału, kontakt poprzez naszą stronę www.grh.waks.pl.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do przybycia i obejrzenia tego widowiska .

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2010-02-06

4.8
Oceń (11 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Reduta wolności – Stare Wierchy ‘45 - opinie i komentarze

teufelteufel
0
Myślę że to tylko z powodu nadmiaru obowiązków i błyskawicznego przygotowywania tego artykułu jego autor zapomniał wspomnieć o innych grupach rekonstrukcyjnych biorących udział w tej rekonstrukcji. Żeby zatem naprawić to niedopatrzenie pozwolę sobie wymienić wszystkie grupy rekonstrukcyjne biorące udział w tym przedsięwzięciu:
1. GRH "17 Infanterie Division" Nowy Targ
2. GRH "Błyskawica"
3. SRH "Wrzesień 39"
4. GRH "BON Żywiec"
5. KRH "Tomaszów 39"
6. GRH "San"
Mam również nadzieję że do czynnego udziału w tym pięknym przedsięwzięciu uda się namówić Kolegów i Koleżanki z GRH "Podhale w ogniu" czy z GRH "Die deutsche Infanterie im zweiten Weltkrieg", z którymi albo od dawna prowadzimy owocną współpracę, albo taką współpracę właśnie rozpoczęliśmy.
Pozdrawiam wszystkich uczestników a mieszkańców Podhala, sympatyków i gości tego pięknego regionu zapraszam do czynnego udziału w obchodach rocznicowych na Starych Wierchach.  
(2010-01-03 00:00)
KaniaKania
0
Krzysiu z powodu braku informacji na temat grup które maja być:P
co do kolegów i koleżanek z grh podhale to oni już się wypowiedzieli co do współpracy z nami więc nie liczmy zbytnio na nich bo kłaniać się w ich stronę nie mam zamiaru bo sami nie potrafią się określić
(2010-01-03 00:00)
SmrekSmrek
0

Co do obecności GRH "Podhale w ogniu" to sprawa jest zupełnie prosta i od dawna znana. Ponad dwa tygodnie temu rozmawiałem na Starych Wierchach z ORGANIZATOREM i doszliśmy do wniosku że nasza GRH nie weźmie udziału w tej inscenizacji. Z wielu powodow...

P.S

A co do Ciebie Bartuś to choćbyć i 1000 razy się kłaniał to i tak nic z tego. Wiesz dlaczego...

 

(2010-01-03 00:00)
KaniaKania
0
sprawy prywatne proszę załatwiać ze mną bezpośrednio albo mailowo a nie na łamach tej  strony, bo nie każdy wie o co chodzi ale może się dowiedzieć jakie jest wasze nastawienie do "Ognia". Wiec proszę cię nie unoś się bo to nic nie da, a ja nie mam zamiaru się kłócić. Pozdrawiam i z góry dziękuje 
(2010-01-03 00:00)
bermonibermoni
0
Moze dalibyscie sobie po razie i bedzie dobrze,bo tak to cierpia nasze imprezy a byloby fajnie widziec Was obu na nich.Pozdrawiam (2010-01-04 00:00)
KaniaKania
0
przemoc fizyczna nie jest rozwiązaniem:)
 
(2010-01-06 00:00)
etylinaxxetylinaxx
0
Smreku, a po co niby Bartuś miałby się kłaniać? Spójrz jak "Błyskawica" ładnie radzi sobie bez 'Podhala w ogniu' czy choćby bez jego poparcia. 'Podhale...' nie jest jedyną GRH i jeśli współpracy odmawia to jest masa innych grup z którymi chętnie nawiązuje się kontakty, z którymi robi się naprawdę fajne rzeczy i nikt nikomu nie robi łaski, że zgadza się zrobić coś razem. Już chyba najwyższy czas aby 'Podhale w ogniu' zrozumiało, że nie jest niezastąpione oraz że bez nich też można dużo i dobrze :)


Trzymam kciuki za Was panowie - oby rekonstrukcja się udała! :)
(2010-01-12 00:00)
InkwizytorInkwizytor
0
mam wieści że Oświęcim też się wybiera ale jeszcze nie potwierdzone
nasza obecność jest od samego początku wiadoma (GRH Żywiec ) a co do "Podhala.... to lepiej przemilczeć niż się denerwować
(2010-01-15 00:00)
KaniaKania
0
no to się zapowiada coraz lepiej:) . Do mnie odezwali się chłopaki z Ostrowa Wielkopolskiego również mają  przyjechać co cieszy. Co do Podhale to nie chce mi się o nich nawet już myśleć a co dopiero gadać. Pozdrawiam i do zobaczenia na Starych wierchach 
(2010-01-16 00:00)
InkwizytorInkwizytor
0
poznałem sprawę "Podchala..." z niezależnych źródeł i skoro ich uraziłem w tym wątku to też tutaj ich bardzo przepraszam - WIELKIE SORKI - mój błąd
(2010-01-18 00:00)
HabichtHabicht
0
Witajcie Przyjaciele!!!
Niestety Die deutsche Infanterie im zweiten Weltkrieg nie stawi się na zbiórce.
Nie wyrobimy się w terminie ale dzięki - zrewanżujemy się niebawem
Pozdrawiam i powodzenie
(2010-01-20 00:00)
KaniaKania
0
wielka szkoda że was nie będzie, ale mamy nadzieję że niebawem nas wspomożecie lub my was:)
dajmy im już spokój po co ich ruszać!
(2010-01-22 00:00)
KaniaKania
0
pisząc "im" miałem na myśli ludzi którzy to czytają, żeby znowu ktoś sobie nie pomyślał że szukam zaczepki bo niestety jej nie szukam :)
(2010-01-22 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu