Ramię w ramię ku niepodległości

/ 2 zdjęć


W dniu 28 października 2018r. o godz. 17-ej w Sulejówku w Szkole podstawowej nr 1 przy ul. Ludwika Idzikowskiego 2 A można będzie obejrzeć musical pt. „Ramię w ramię ku niepodległości”.

Niestety anons ukazuje się późno, gdyż nasz kolega poinformował mnie wręcz w ostatniej chwili o wystawieniu.

Może jednak ktoś będzie mógł się wybrać. Ja niestety będę zbyt daleko by zdążyć wrócić na siedemnastą.

W związku z brakiem czasu na opracowanie wpisu podeprę się opisem premiery, która odbyła się w Małkini Górnej 9 września 2018r. (zdjęcia pochodzą również z tej premiery).

Link do strony: https://to.com.pl/malkinia-gorna-prapremiera-musicalu-ramie-w-ramie-ku-niepodleglosci-zdjecia/ar/13481948

„Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości musicalem prezentującym obraz ważnego i trudnego momentu z dziejów Polski.

Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości musicalem prezentującym obraz ważnego i trudnego momentu z dziejów Polski. 9 września w Małkini Górnej odbyła się prapremiera musicalu „Ramię w ramię ku niepodległości”. To autorski projekt zespołu młodych osób działających w Ostrowi Mazowieckiej, koordynowanym przez Dominikę Potomską i Pawła Pecurę.

Tekst napisał Michał Świderski, muzykę skomponował Miłosz Podbielski. W spektaklu wyreżyserowanym przez Piotra Trentowskiego wystąpiło 30 aktorów - amatorów z powiatu ostrowskiego. „Ramię w ramię ku niepodległości” prezentuje postawy dwóch pokoleń rodziny Zbrojewiczów, które w obliczu wielkiego historycznego przełomu muszą dokonywać trudnych wyborów. Tłem rozterek i dylematów moralnych Julka, jego ojca i stryja są epizody z okresu I wojny światowej. Wraz z bohaterami spektaklu widzowie śledzą narastanie społecznych niepokojów, ewolucję postaw różnych grup etnicznych, poszukiwanie sojuszników w drodze do wolności i bratobójcze starcia Polaków służących we wrogich armiach. Symbolem okrucieństwa wojny jest bitwa pod Tannenbergiem, którą w sierpniu 1914 r. stoczyły wojska rosyjskie i niemieckie. W zakończonej zwycięstwem Niemiec bitwie poległo ponad 30 tys. żołnierzy - wśród nich tysiące Polaków noszących mundury niemieckie i rosyjskie. Poszukiwanie motywacji i środków do walki o niepodległość przedstawiają postawy dowódcy oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Ignacego Zbrojewicza, który pod Tannenbergiem dostał się do niewoli niemieckiej. Pierwszy z nich zakazuje niepotrzebnego okrucieństwa i mordów, drugi żyje żądzą zemsty za doznane cierpienia. Julek, któremu wojna odebrała ojca i beztroskie dzieciństwo musi zdecydować, która z tych postaw jest mu bliższa. Projekt został sfinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz licznych sponsorów. Po spektaklu Eliza Drewnowska - prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” ze wzruszeniem pogratulowała twórcom i aktorom stworzenia tak przejmującego widowiska i podziękowała za pozytywne emocje i przypomniała, że kolejne spektakle odbędą się w Makowie Mazowieckim (23 września), Wąsewie (29 września, Pułtusku (6 października), Myszyńcu (7 października), Bogutach-Piankach (13 października), Różanie (14 października), Wiźnie (27 października), Sulejówku (28 października) i Ostrowi Mazowieckiej (11 listopada).”

Również o musicalu możemy przeczytać na stronie radia RDC. Link do strony: http://www.rdc.pl/patronaty/ramie-w-ramie-ku-niepodleglosci-musical-w-dzieieciu-miejscowosciach/

 

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2018-10-28 godz. 17:00
  • Miejsce: 
    SulejĂłwek

5
Oceń (2 głosów)

 


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:wybieram się tam!

 

Ramię w ramię ku niepodległości - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu