RAJD ŚLADAMI WRZEŚNIOWYCH BITEW, który zmienił się w RAJD NIEPODLEGŁOŚCI

/ 2 komentarzy / 18 zdjęć


„Rajd Śladami Wrześniowych Bitew” zaplanowany początkowo na 28 października odbył się z dwutygodniowym opóźnieniem. Do odwołania imprezy w pierwszym terminie doszło z powodu fatalnych warunków pogodowych. Niespodziewane intensywne opady śniegu uniemożliwiły pokonanie zaplanowanej trasy na rowerach. Jednak drugie podejście okazało się jak najbardziej udane. Dziesiąty listopada był dniem chłodnym, ale słonecznym. Typowe dla tej pory roku zimno było wręcz dodatkową atrakcją dla tych, którzy postanowili udać się w niezwykłą podróż w towarzystwie mszczonowskich pasjonatów historii. Termin poprzedzający Święto Narodowe spowodował, że nieco wydłużono trasę rajdu i poszerzono poruszaną w jego trakcie tematykę, tak aby dodatkowo zapoznać się miejscami, upamiętniającymi na Ziemi Mszczonowskiej wydarzenia z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Zmieniono też nieco formułę samej wyprawy. Dopuszczono do udziału w niej dwóch motocyklistów. Ostatecznie rowerowo –motocyklowy „Rajd Niepodległości”, jaki odbył się śladami wrześniowych bitew oraz miejsc upamiętniających wydarzenia z okresu 1914-1920 odbył się po trasie: Mszczonów- Osuchów- Lutkówka - Grzegorzewice- Radziejowice –Mszczonów. Przewodnikami grupy rajdowej byli członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Strzelcy 31 pułku piechoty”. Opowiadali uczestnikom wyprawy o wojnie obronnej `39, a także pierwszej wojnie światowej. W Radziejowicach cała grupa odpoczywała pod obeliskiem upamiętniającym wszystkich którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1914-1920. W innych miejscowościach, jakie znalazły się na trasie rajdu odwiedzano groby poległych żołnierzy, pomniki, a także miejsca bitew i potyczek. Z powodu trudnych warunków pogodowych dopuszczano pomoc zmotoryzowanych kolegów, którzy autami technicznymi zabezpieczali bezpieczeństwo wyprawy.
„Rajd Śladami Wrześniowych Bitew”, przekształcony w „Rajd Niepodległości” był ostatnim z etapów projektu Ożywić Historię, realizowanego dzięki funduszom uzyskanym z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”. Projekt ten dotyczył dwóch gmin- Mszczonowa i Radziejowic. W jego trakcie odbyły się dwa rajdy, pieszy i rowerowy, a także żywe lekcje historii w szkołach podstawowych i gimnazjach obu wspomnianych gmin. Udział w zajęciach, jakie prowadzili członkowie GRH i MSH wzięło około 1300 uczniów.

Piotr Dymecki
GRH STRZELCY 31pp
Mszczonów

Foto: Marek Wardak


 


 

4.9
Oceń (7 głosów)

 

 

RAJD ŚLADAMI WRZEŚNIOWYCH BITEW, który zmienił się w RAJD NIEPODLEGŁOŚCI - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Wspaniałe przedsięwzięcie. Oby jak najwięcej naśladowców. (2012-11-11 00:00)
starszywiarusstarszywiarus
0
Z wielką przyjemnością wyrażam uznanie Organizatorom tego wspaniałego przedsięwzięcia. Gratuluję i życzę wytrwałości w pięknej sztafecie pamięci. Pozdrawiam!!! (2012-11-12 00:00)

skomentuj ten artykuł