Rajd pamięci Mikołaja Bołtucia (Palmiry –Łomianki) -07.03.2015

/ 4 komentarzy / 15 zdjęć


Marsz z Palmir do Łomianek dla grup rekonstruujących Wojsko Polskie to pierwsza impreza z okazji 5 rocznicy rekonstrukcji bitwy pod Łomiankami.

Zbiórka uczestników zaplanowana była na godz 10:00 pod budynkiem Integracyjnego Centrum Dydaktyczno-Sportowego w Łomiankach.Łącznie zebrało się ich około 50 (liczba ta była uwarunkowana kiepską pogodą oraz faktem ,że to pierwszy tego rodzaju marsz w Łomiankach).
Po godzinie 10:00 autokary komunikacji miasta Łomianki przewiozły uczestników pod muzeum w Palmirach gdzie planowany był start.
Plan imprezy zakładał zwiedzanie Muzeum w Palmirach, oddanie hołdu pomordowanym-spoczywającym na cmentarzu przy muzeum.
Kilka słów o zamordowanych przez Niemców i pochowanych w Plamirach mieszkańcach Łowicza.
Będąc na cmentarzu dziesiątakom udało się ustalić miejsce pochówku st sierżanta 10PP Antoniego Opalskiego z Łowicza. Zginął z rąk Niemców. Zamordowany 01.04.1941 roku. Jego ciało zostało złożone..i tu jest właśnie znak zapytania? W Łowiczu czy Palmirach (członkowie postarają się to ustalić ten fakt z rodziną). Istotnym jest ,że przypadek sprawił ,iż Pan Sierżant ma kwaterę w Palmirach obok Burmistrza Łowicza Pana Adolfa Kutkowskiego(pełnił funkcję burmistrza jednocześnie z osobą Jakuba Wofla-byłego wójta Bolimowa) ...Łowiczanie spoczęli obok siebie..smutne zrządzenie losu..zginęli jednego dnia 01 kwietnia 1941 roku.


Wracając do samego marszu.Odcinek do przejścia liczył około 12km. Uczestnicy na trasie przemarszu zatrzymali się w ważnych historycznie miejscach m.in. przy głazie 14 p.uł skąd wyszła szarża na pozycje niemieckie 19 września 1939 roku torująca drogę z okrążenia.
Impreza zakończyła się w Łomiankach ok godziny 15:00. Na uczestników czekał bardzo smaczny posiłek.
W marszu wzięły udział grupy z wielu miast m.in. :
Warszawy-Grupa Rekonstrukcji Historycznej 40 Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich
Sochaczewa- Grupa Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich (na przedwojennych rowerach)
Lublina-Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „wrzesień 39”
Dzięsiątkę reprezentowało trzech przedstawicieli.
Dziękujemy władzom Łomianek za doskonale przygotowaną imprezę. Czekamy na kolejne .

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Rajd pamięci Mikołaja Bołtucia (Palmiry –Łomianki) -07.03.2015 - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Tak,z tymi dwojakimi miejscamo Wiecznego Spoczynku jest różnie...Podobnie jest np.dwoma osobami,które mają opisane kwatery w Kiełpinie i warszawskich Powązkach Wojskowych.W przypadku gen.M.Bołtucia sprawa jest jasna,spoczywa w Warszawie sprowadzony po ekshumacji ze zbiorowego grobu przy wydatnej pomocy wybitnego jasnowidza,inż.Stefana Ossowiedzkiego.Natomiast nie wiadomo gdzie spoczywa lekarz 6 Pułku Ułanów Kaniowskich,kpt.Paszko.I tu i tam ma swój grób... Cieszę się,ze w marszu wziął udzial przedstawiciel OW "Wisła",kurrcze,gdybym wiedział,wrzuciłbym ciuchy i bosmankę i byłoby dwóch zejmanów.Dobrze wiedzieć,mam motywację aby przeżyć rok,do następnego (mam nadzieję) marszu ;-) Pozdrawiam serdecznie (2015-03-11 00:00)
formoza58formoza58
0
A jaki,że się ciekawie spytam,miał marynarz napis na banderce czapki ?Pytam,bowiem stoi na zdjęciu profilem,a więc "Marynarka Wojenna" byłby widoczny... (2015-03-11 00:00)
Kermit0822Kermit0822
0
Warto się wybrać by lepiej poznać historię (2015-03-11 00:00)
kapitankapitan
0
A cwaniaczki..... Na rowerkach się wybraliśmy??? Pozdrawiam i żałuję że nie mogliśmy być razem z wami. Miłość do nart retro zwyciężyła. (2015-03-12 00:00)

skomentuj ten artykuł