Przybornik krawiecki wz. 31

/ 3 zdjęć


Przybornik wz. 31 przez lata był owianą legendami częścią wyposażenia tornistra. Tymczasem nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Sam woreczek na przybory do szycia wykonany był z bawełnianego drelichu na starego wzoru letnie mundury żołnierskie. Zamykany na klapkę z guzikiem, przedzielony na dwie równe części. Na klapce od wewnątrz stempel producenta i organów odbiorczych. Przybornik zawierał:

- 4 igły zawinięte w papier pakowy
- 10 mb nici bawełnianych khaki
- 10 mb nici bawełnianych białych
- 1 parę haftek do kurtki mundurowej
- 1 parę haftek do płaszcza
- 2 guziki do kurtki
- 2 guziki małe
- 4 guziki bieliźniane (2 dziurki)
- 4 guziki koszulowe (4 dziurki)

Dzięki zdjęciom oryginałów z kolekcji Pawła Sajewskiego oraz Warunkom Technicznym Przybornika do szycia M.54/31.(źródło: CBW) oraz Warunkom Technicznym Haczyków i haftek do płaszcza M.177/33.
wykonaliśmy (my, jako członkowie GRH 7 PP Leg.) kopię przybornika. Materiał użyty do uszycia pokrowca uzyskaliśmy dzięki firmie Ś.P. Miszki Czarneckiego. Haftki do kurtki są zgodne z WT, haftki do płaszcza lekko od nich odbiegają. Guziki mundurowe to popularne odlewane kopie, nici bawełniane, najzgodniejsze jakie można dostać. Zestaw nie będzie zawierał guzików kalesonowych ani bieliźnianych, bo nikt jak dotąd dobrych kopii nie zrobił. Do doposażenia we własnym zakresie. Cena kompletu będzie w granicach 25 zł. (koszt samych guzików to ok. 10) Prosiłbym osoby chętne o kontaktna priv, żebym wiedział ile sztuk guzików i haftek zamówić na pierwszą partię.

Albert Golec

GRH 7 PP Leg.

 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

 

Przybornik krawiecki wz. 31 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł