Przejęcie tradycji przez Batalion Logistyczny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

/ 3 komentarzy / 17 zdjęć


12 maja 2017 roku, piękna słoneczna majowa aura … jak na zamówienie. Dogodniejszych warunków do uroczystości związanych z przejęciem dziedzictwa tradycji 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii przez Batalion Logistyczny 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor – Muśnickiego wymarzyć sobie nie było można.

Zanim jednak nastąpiły główne wydarzenia, dzień wcześniej w auli Wydziału Historycznego UAM przy ul. Umultowskiej 89D w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „Tradycje Garnizonu Poznań w latach 1918 – 1939 i ich dziedziczenie przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną”. 

Wieczorem z kolei, przy pomniku 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii zlokalizowanym na cmentarzu garnizonowym na poznańskiej Cytadeli, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, odbył się uroczysty capstrzyk, w trakcie którego żołnierze Batalionu Logistycznego oddali hołd walczącym w szeregach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. 

Obchody  dnia 12.05.2017 roku swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości, a pośród nich  Jego  Królewska Wysokość Książe Radu Hohenzollern-Veringen.  Oczywiście  tego dnia nie mogło zabraknąć nas, członków Towarzystwa Działań  Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla  Rumunii a także Kolegów ze Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej  "3 Bastion Grolman". W tak ważnym dla Batalionu Logistycznego wydarzeniu uczestniczył oczywiście Pan Michał Andrzejak ze Stowarzyszenia Twierdza i Dawny Garnizon Poznań - główny "sprawca" całego "zamieszania" związanego z przejęciem tradycji 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Ponadto na plac przy pomniku Armii "Poznań" w te piątkowe przedpołudnie przybyli członkowie Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Historica", a także Koledzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej, którzy okrasili te wspaniałe wydarzenia salwą ze swojej pięknej "prawosławnej".

Piątkowe uroczystości zaczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Następnie wydarzenia przeniosły się na Plac przy Pomniku Armii „Poznań”, gdzie przybyłych gości powitał Pan pułkownik dyplomowany Piotr Malinowski - dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W kolejnej części, po podpisaniu przez Pana podpułkownika Zbigniewa Siwka - dowódcy Batalionu Logistycznego aktu przejęcia dziedzictwa tradycji 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii nastąpiło uroczyste przekazanie repliki sztandaru historycznego. Tą część uroczystości zamknęło symboliczne wbicie gwoździ przez rodziców chrzestnych sztandaru: Jego Królewską Wysokość Księcia Radu – Reprezentującego Jej Królewską Wysokość Księżniczkę Rumunii, Strażniczkę Korony Rumuńskiej Małgorzatę Hohenzollern-Sigmaringen i Pana Ireneusza Kozeckiego – Starostę Powiatu Nowotomyskiego. Swoje miejsce na drzewcu znalazła też i tabliczka ze znamionami naszej grupy (TDH57pp) ... piękna sprawa:)

Na zakończenie oficjalnej części wydarzeń wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, po czym nastąpiła defilada wojsk przed trybuną honorową.

Piękne opisy wydarzeń z 12 maja również na poniższych stronach:

http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_1941.html

http://www.romaniaregala.ro/jurnal/vizita-regala-in-polonia-11-14-mai-2017/

http://familiaregala.ro/conferinte/articol/speech-of-hrh-prince-radu-of-romania-in-the-republic-of-poland-king-carol-ii-of-romania-regiment-in-poznan-12-may-2017-

http://stiri.tvr.ro/un-batalion-al-armatei-poloneze-va-purta-numele-regele-carol-al-ii-lea-al-romaniei_817662_video_144008.html

W części nieoficjalnej, zorganizowanej w postaci pikniku można było zjeść smaczną wojskową grochówkę, z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy będący na stanie 17 WBZ oraz zaopatrzyć się w ciekawe walory filatelistyczne upamiętniające przejęcie tradycji 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii przez Batalion Logistyczny na specjalnym pocztowym stoisku.

... i wszystko byłoby ładnie i pięknie, gdyby nie fakt, że tą wspaniałą uroczystość oglądała "gartstka" ludzi (a dokładniej 2 klasy, którym serdecznie dziękuję za przybycie) ... a miało to miejsce w 600 tysięcznym mieście! Ktoś może zarzucić, że to kwestia słabego nagłośnienia obchodów i oczywiście nietrudno się z tym niezgodzić. Ale z drugiej strony, gdyby chociaż połowa spacerowiczów zapragnęłą choć na chwilę wziąć w tym udział odczucia byłyby zupełnie inne. Ale co tu się dziwić, kiedy na dźwięk polskiego hymnu narodowego przystanął może 1 na 10 ... przykre, karygodne, wstyd ...

Ale żeby nie kończyć pesymistycznie tej krótkiej notatki o tych historycznych, nie tylko dla Batalionu Logistycznego wydarzeniach...

Jeżeli ktoś z Was Koleżanki i Koledzy kiedykolwiek zastanawiał się po co jest ta cała "zabawa" w rekonstrukcję? 

... to ma odpowiedź

Jesteśmy właśnie po to, aby przypominając na każdym kroku i każdemu o przeszłości, kreować właściwe wzorce postaw na przyszłość. Jesteśmy właśnie po to, aby jednemu czy drugiemu "ignorantowi" który jadąc na rowerze zarzuca nam, że "chcemy wojny", poprzez swoje działania spróbować wytłumaczyć, że jest wręcz odwrotnie.

... zadanie nie jest łatwe, ale wiem, że właśnie dzięki takim osobom jak Pan podpułkownik Zbigniew Siwek i Koleżankom i Kolegom z Batalionu Logistycznemu jest to wszystko jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Przejęcie tradycji przez Batalion Logistyczny 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Wspaniała uroczystość, świetna relacja i słuszne wnioski! Gratulacje! A ja żałuję tylko, że my nie zdołaliśmy dotrzeć na tę wspaniałą uroczystość :( Może przy innej okazji się uda. Pozdrawiam serdecznie i dłoń ściskam! (2017-05-16 15:02)
canti80canti80
0
Witaj Jarku, serdecznie dziekuję... Szkoda, że tym razem się nie udało, ale wierzę, że jest to dopiero "początek" i niejedna okazja w przyszłości z pewnością się pojawi. Gorące pozdrowienia z Wielkopolski (2017-05-17 09:21)
ulan12ulan12
0
Ja tez nie lubie jak nasza (rekonstruktorow) dzialalnosc, nazywana jest zabawa. Na zabawe, to chodze do remizy albo na dyskoteke a to jest nasza dzialalnosc taka jak innych stowarzyszen i organizacji o wyzszej uzytecznosci publicznej. Pamietajmy o tym jak przedstawiamy nasze Stowarzyszenia innym -to nie zabawa, bo tak bedziemy postrzegani, jak sami sie okreslamy. (2017-05-23 07:28)

skomentuj ten artykuł