Przasnysz w 99 Rocznicę Bitwy Lutowej

/ 4 komentarzy / 74 zdjęć


Po 99 latach, 16 lutego 2014 do Przasnysza ponownie przybyły wojska potężnych armii rosyjskich i pruskich by stoczyć bój ze sobą. Tym razem nie było jednak prawdziwych ofiar a jedynie inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z przed dokładnie 99 lat. Inscenizacją przedstawiona została Bitwa przasnyska inaczej Operacja Przasnyska, która miała miejsce w dniach 18 - 28 lutego 1915 roku.

W przypadającą w tym roku 100. rocznice wybuchu I wojny światowej, miasto Przasnysz jako pierwsze w Polsce przeprowadziło uroczystości związane z wydarzeniami tamtych tragicznych lat. W kościele farnym odprawiona została msza w intencji przasnyszan poległych w czasie I wojny światowej. Po mszy jej uczestnicy dołączyli do reszty oczekujących na rynku mieszkańców Przasnysza i okolic gdzie czekali już w pełnej gotowości rekonstruktorzy mający grać rolę żołnierzy.

Zgodnie z prawdą historyczną żołnierze pruscy rozpoczęli okrążanie miasta by zaatakować siły rosyjskie od strony południowo-wschodniej. Po ostrzale artyleryjskim rozpoczął się krwawy szturm miasta. Wojska niemieckie kilkukrotnie odpierane przez broniących się Rosjan w końcu zdobyły miasto. Cały przebieg wydarzeń relacjonował na bieżąco Mariusz Łyszkowski Prezes 14PSS i Ks. Franciszek Różański, który cytował fragmenty wspomnień ks. Józefa Piekuta, proboszcza przasnyskiej Fary z lat 1914-1946. Siły rosyjskie uprzednio wzmocnione korpusami syberyjskimi przypuściły zmasowany atak na Przasnysz i po krwawych walkach zajęły miasto biorąc do niewoli wielu Niemców a drugie tyle kładąc trupem.

Po zakończeniu inscenizacji Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk podziękował wszystkim rekonstruktorom, tym którzy włączyli się do organizacji imprezy oraz mieszkańcom za liczne przybycie na uroczystości. Po czynnej prezentacji bitwy przasnyskiej zainteresowani udali się do Muzeum Historycznego na wykład prof. nadzw. dr hab. Jolanty Daszyńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego pt: Operacja Łódzka - prawdy i mity W między czasie wszyscy mogli skosztować gorącej grochówki przygotowanej przez Pana Lewandowskiego.

Inscenizacja została zorganizowana i w pełni sfinansowana przez Burmistrza Przasnysza. Wydarzenie było możliwe dzięki zaangażowaniu współorganizatorów: Gminy Przasnysz, Parafii św. Wojciecha, Muzeum Historycznego, Szkoły Podstawowej nr 2, Miejskiego Domu Kultury, Auto Moto Klubu „Rzemieślnik” oraz Zespołu Medycznych Szkół Policealnych. O bezpieczeństwo uczestników zadbali strażacy z OSP z Leszna i Mchowa i członkowie grupy SARS Przasnysz.

Patronat medialny nad inscenizacją objęły Tygodnik w Przasnyszu, Kurier Przasnyski i Infoprzasnysz.

Uczestnicy:

- SRH 21 Muromski Pułk Piechoty z Warszawy,
- GRH 'Żelazny Orzeł',
- SH 'Pionierzy 40 Pułku Piechoty Dzieci Lwowskich',
- SRH 51 pułku piechoty z Iłży,
- GRH Kampinos,
- GRH 71 Bielawski Pułk Piechoty,
- MGRH II Batalionu 18 Pułku Piechoty Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
- GRH „Marienburg”,
- Nieformalne Towarzystwo Historyczne Ostfront '14-'18,
- Grupa Historyczna Dawny Garnizon Twierdza Modlin,
- Adam Sodel, łączność,
- SRH Gloria-Viktoria
- EKG Landsturm,
- GRH Zamek Olsztyn - Kubańska Piechota Kozacka,
- 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.


GRH 14 PSS dziękuje kolegom rekonstruktorom za przybycie do Przasnysza na inscenizację oraz za miłą i koleżeńską atmosferę. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Przasnysza Waldemarowi Trochimiukowi i zastępcy Burmistrza Przasnysza Wiesławie Helwak za upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń z I wojny światowej i sfinansowanie inscenizacji. Dziękujemy również: Paniom z Kuchni Szkoły Podstawowej nr 2, Markowi Jackiewiczowi z pracowni reklamy 'Jamar', Harcerzom z przasnyskiego hufca. Inscenizacja walk ulicznych z I wojny światowej została przeprowadzona pierwszy raz w Przasnyszu i mamy nadzieję, że nie ostatni.

Poniżej echa bitwy, jej opis na Wikipedii oraz filmy zamieszczone przez Naszą Farę i Bartka Siedleckiego z Infoprzasnysza.
Fot:Olga Kordas, Mirosław Krejpowicz, Ewa Łukasiak i Mariusz Maciaszczyk

Bitwa przasnyska na Wikipedii

Inscenizacja w TVP. Od 7 minuty

Relacja na stronie Urzędu Miasta Przasnysz

Gość Płocki

Kurier przasnyski

Infoprzasnysz.com

Tygodnik Ostrołęcki

Galeria na portalu ePrzasnysz


 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

 

Przasnysz w 99 Rocznicę Bitwy Lutowej - opinie i komentarze

bykfernandobykfernando
0
Do listy podziękowań chciałbym dołączyć : Skarbnika TPZP który pilnował żeby płatności wytwórców i za materiały dotarły w czasie. Markowi Jackiewiczowi z pracowni reklamy "Jamar". Panie z Kuchni Szkoły Podstawowej nr 2 za doskonałe posiłki. Harcerzom z przasnyskiego hufca - za udostępnienie łóżek i materacy itp Członkowi zarządu TPZP za uświadomienie NAM bardzo ważnych spraw. I wielu wielu innym osobom, stowarzyszeniom , oraz instytucjom które przyczyniły się do tego żeby Bitwa lutowa w Przasnyszu zaistniała. (2014-02-18 00:00)
ametystametyst
0
Cała rekonstrukcja super! Rekonstruktorzy wyglądali wyśmienicie. Hałas był jak na prawdziwej wojnie. Relacja bardzo dobra i bogata w linki. Dzięki. (2014-02-18 00:00)
PlehvePlehve
0
Bardzo ciekawie przeprowadzona inscenizacja. Rynek miejski okazał się dobrym miejscem na walki uliczne. Przy inscenizacjach w miastach ciężko uchronić widok współczesności. Teraz kolej na Tannenberg. Pozdrawiam! (2014-02-18 00:00)
RumcajsRumcajs
0
Faktycznie Paniom z obsługi kuchni należą się szczególne podziękowania. Chyba już do tradycji imprez Ziemi Przasnyskiej wejdzie bardzo dobre jedzenie i jego ilość. Jeśli ktokolwiek uważa, że wyszedł głodny z któregokolwiek posiłku, tego wyzywam na walkę konna lub pieszą i niechaj podniesie tę rękawicę. (2014-02-18 00:00)

skomentuj ten artykuł