Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie

/ 1 komentarzy / 13 zdjęć


“Będąc jeszcze dzieckiem, każdy z nas chętnie wsłuchiwał się we wspomnienia starszych. Miały one wspólną cechę, przeważały opowieści wojenne. Tych opowieści było sporo i dotyczyły najrozmaitszych miejsc naszego Podkarpacia. Bowiem ziemię tę w okresie obydwu wojen światowych zamieniono w strefę gigantycznych zmagań militarnych, miejsce niezliczonych krwawych bitew niosących cierpienia i ekonomiczną ruinę zamieszkałej tu ludności. Minęły długie lata, odeszli już autorzy wspomnianych opowieści, czas i przyroda zaciera ostatnie ślady. Dla nas zbieranie i gromadzenie przedmiotów związanych z tamtymi wydarzeniami stało się z czasem naszą pasją” - tak o początkach swoich zainteresowań piszą założyciele Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie: Lesław Wilk oraz Dorota i Piotr Kiełtyka.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej “GORICE 1915” w dniu 11 listopada 2013 r., parę godzin po przyjeździe z Austrii, uczestniczyła - na zaproszenie załozycieli muzeum - w uroczystym otwarciu - wernisażu Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie. Uroczystość miała charakter zamknięty, była zbieżna z 95. rocznicą odzyskania niepodległości, zaś w jej programie oprócz rzecz oczwyista zwiedzania znalazły się m.in. kameralny koncert muzyki patriotycznej oraz plenerowa scena rodzajowa zaprezentowana przez naszą grupę.

Słów parę o muzeum…

Zbiory Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie związane są z podkarpackimi polami bitewnymi z okresu 1914 - 1945. Wśród 1,5 tys. eksponatów (które są depozytami właścicieli - założycieli muzeum, i których liczba ciągle wzrasta) znajdują się rewelacyjne i bardzo rzadkie okazy z okresu I Wojny Światowej (m. in. mnóstwo przykłuwających uwagę drobiazgów) i II Wojny Światowej. Podkreślić należy fakt, że wśród tych eksponatów znajdują się prawdziwe unikaty, których nie posiadają żadne inne muzea w Polsce (ciekawostką jest np. suknia ślubna uszyta ze spadochronu ze zrzutu dla AK w lipcu 1944 roku).

Okazy muzealne prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz - co znów bardzo ciekawe- w graniczącym z nią poniemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, przynależnym wówczas do krośnieńskiego lotniska, a teraz zaadaptowanym na potrzeby muzeum.

Obecne Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie to efekt ponad 10-letniej pracy i wyrzeczeń jego założycieli, efekt siły, uporu, samozaparcia a przede wszystkim olbrzymiej pasji.

Założycielom - organizatorom muzeum gratulujemy i życzymy powodzenia!tekst, foto: GRH 'GORLICE 1915”linki:

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych: http://www.muzeumkrosno.pl/

film z fragm. ekspozycji:

 


 

4.8
Oceń (6 głosów)

 

 

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie - opinie i komentarze

zsirazsira
0
W związku ze zbliżającą się 100ną rocznicą wybuchu IWS będzie coraz więcej wystaw z tym związanych. Duże uznanie dla tych którzy własnym wysiłkiem zorganizowali to muzeum jak słyszałem od kolegów bardzo ciekawe. W dn. 11.11 br. zostało również w Krakowie w Forcie Swoszowice otwarte Muzeum Spraw Wojskowych (0twarte narazie tylko w niedzielę) zawierające  m.in. pamiątki z IWS. Zamysłem organizatorów jak słyszałem jest doprowadzenie fortu do stanu pierwotnego i powiększenie kolekcji już i tak zawierającej unikatowe pamiątki z tamtego okresu. Jest szereg pamiątek związanych z artylerią ck.
Z. S. GRH Artyleria Krakowska.     


(2013-11-27 00:00)

skomentuj ten artykuł