Promocja albumu Generał Józef Haller 1873–1960

/ 6 zdjęć


W Domu Poloni w Warszwie 22 lipca 2017r. Instytut Pamięci Narodowej, Wojskowe Biuro Historyczne oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zorganizowały propmocję albumu Krzysztofa Kaczmarskiego,Wojciecha J.Muszyńskiego i Rafała Sierchuły pt."Generał Józef Haller 1873–1960"   
W spotkaniu udział wzieli: dr.Rafał Sierchuła - współautor albumu, dr.hab. Sławomir Centkiewicz - dyrektor WBH, dr.Mateusz Spytma - wiceprezes IPN oraz dr.Teofil Lachowicz. Rozmowę prowadził dr. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.

 


Album przedstawia biografię gen.Józefa Hallera oraz dzieje formacji wojskowych i instytucji w których służył,  jego młodość, życie rodzinne, "Błękitną Armię" i wojny o granice 1919r, a kończąc jako uchodźca polityczny na obczyźnie. W albumie znajdziemy wiele cennych dokumentów źródłowych i reprodukcji  min. rozkazów wojskowych, czasopism, map czy grafik i zdjęć

Dr.Mateusz Spytma podkreślił, że  album  ma popularnonaukowy charakter i ma za zadanie dotrzeć do szerokiego grona czytelników, jest wspólnym dziełem IPN i WBH. ..To dzieło, które wpisuje się działania IPN w związku z przyszłorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości. Chcemy pokazać sylwetki kilku najważniejszych przywódców, którzy mieli znaczący udział w odzyskaniu niepodległości... mówił . Zapowiedział, że podobne albumy będą przedstawiać takie postaci polskiej historii jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski.

W 2017r. obchodzimy 100-rocznicę powstania "Błękitnej Armii". 4 czerwca 1917r. Raymond Poincare  prezydent Francji podpisał dekret, który pozwolił na powołanie Armii Polskiej we Francji. Dowództwo nad armią objął  gen. Józef Haller.Do armii Polskiej zgłaszali się ochotnicy i emigranci  z Kanady i Francji. Najwiekszą grupę stanowili ochotnicy polscy ze Stanów Zjednoczonych.

W dniu 4 czerwca 1960r. po długiej  chorobie  zmarł. Generał Haller nie zgodził  się, aby jego zwłoki zostały przeniesione do Polski rządzonej przez komunistów. Dopiero 15 maja 1993r. prochy błękitnego generała złożono w krypcie kościoła garnizonowego pw. św. Agnieszki w Krakowie. W uroczystościach tych uczestniczyli min. przybyły z Australii wnuk generała Anthony Haller.


4 listopada 2016r. Senat ustanowił rak 2017 - rokiem Genarała Józefa Hallera

Album można kupić w ksiegarniach IPN, cena 35zł

 

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

 

Promocja albumu Generał Józef Haller 1873–1960 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł