Program uroczystości w 182 rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską 1831

/ 9 komentarzy / 2 zdjęć


Bitwa o Olszynkę Grochowską 1831 roku - 182 Rocznica

'Przechodniu, powiedz Współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi,

ale z troską w sercu o losy Polski i losy przyszłych pokoleń - o Wasze losy'

Taki napis widnieje na pomniku w historycznym miejscu Bitwy o Olszynkę Grochowską.

25-go lutego br. obchodzimy 182 -gą Rocznicę najważniejszej polskiej bitwy XIX wieku, a może jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Znawcy mówią, że ta Bitwa dała początek nowożytnemu Narodowi Polskiemu?

W 1916 roku, w rocznicę Bitwy, zjawiło się na polach Olszynki Grochowskiej 160 tysięcy Warszawiaków . Bez telefonów, bez radia, bez telewizji, bez Internetu. Zjawili się nieprzymuszeni przez nikogo, aby zamanifestować swoją polskość.

W tym roku z uroczystości rocznicowych 'wypadła' Inscenizacja Bitwy.

Chociaż Rada Warszawy przyznała środki na tę Inscenizację, chociaż podjęto Uchwałę rok wcześniej, że Inscenizacja Bitwy będzie stałym elementem w kalendarzu Obchodów historycznych wydarzeń, to zasłaniając się tzw. kryzysem nikt nie chce przyznanych przez Radę Warszawy środków - wydatkować.

Nie tu miejsce na komentarz tego zjawiska. Komitet Organizacyjny Obchodów Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską apeluje do wszystkich Grup Rekonstrukcji Historycznej, Stowarzyszeń Miłośników Barwy i Broni o U C Z E S T N I C T W O dnia 24-go lutego 2013 r. w Uroczystości uczczenia 182 Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską.
Nieważne - jaki okres historyczny reprezentujemy w swoich Stowarzyszeniach. Zamanifestujmy pod swoimi Znakami, w swoich historycznych mundurach i uniformach naszą Pokoleniowo-Historyczną Solidarność!
Polska krew, która wsiąknęła w ziemię pod Olszynką Grochowską ? nie zniknęła..
Ona płynie w naszych żyłach .
My - z Nich.

Bracia Kamraci! Koledzy!

Nasza obecność 24 lutego 2013r. jest nie tylko naszym Obowiązkiem

To nasze Prawo!

Nasza Duma!

Nasza Radość!

Przybywajmy - na piechotę, konno i pojazdami, jak kto ma w swoich formacjach !

A oto Program Uroczystości:

24 lutego, 2013r, niedziela.
12:30 - Msza św. w Kościele Najczystszego Serca Maryi (Kościół jest Świątynią - Pomnikiem Bitwy o Olszynkę Grochowską, erygowanym w 1925r.) - Plac Szembeka, Warszawa

13: 30, po Mszy - Uroczysty Przemarsz na historyczne, centralne miejsce Bitwy o Olszynkę Grochowską
ok. 14:10 - Uroczystości na historycznym miejscu Bitwy o Olszynkę Grochowską:

- pokazy i prezentacje Grup Rekonstrukcji Historycznej związanych z okresem Królestwa Polskiego i samą Bitwą
- część oficjalna
- Apel Poległych - Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego
- część nieoficjalna czyli Integracyjna Grochówka

Zgłoszenie swego Uczestnictwa prosimy kierować do Komendanta Placu.

Jest nim Kolega Adam Sujecki, tel: 601-324-595

Do Zobaczenia!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Obchodów 182. Rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską

w składzie :

Krąg Pamięci Narodowej,

Stowarzyszenie Olszynka Grochowska,

Komitet Katyński

 


 

4.8
Oceń (12 głosów)

 

 

Program uroczystości w 182 rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską 1831 - opinie i komentarze

rotmajsterrotmajster
0
Tak jest takie Daty trzeba wesprzeć - no bo kiedy jak nie w rocznicę. Ja nie jestem z Warszawy, mam daleko, ale uważam, że wszyscy co mają blisko winni absolutnie być - póki jeszcze nam wolno... (2013-02-16 00:00)
GryczmanGryczman
0
Postaram się rownież byc i wykonac parę ładnych zdjęc. (2013-02-17 00:00)
GrenadierGrenadier
0
Mam mieszane uczucia. Czy biurwy , które sprzeniewierzyły pieniądze na rekonstrukcje nie przyzwyczają się, że frajerzy w mundurach i tak przyjdą i zrobią swoje ? (2013-02-17 00:00)
Stary KojotStary Kojot
0
Juz dawno sie przyzwyczaiły i skrupulatnie z tego korzystaja... (2013-02-17 00:00)
GrenadierGrenadier
0
No właśnie to po co w to brnąć ? (2013-02-17 00:00)
damadordamador
0
Tu jest troche inna sprawa niestety polityczno ideeologiczna ;/ W sumie jak nie wiadomo o co chodzi to ... :) W zeszlym roku tez rzucali klody pod nogi - tym razem nie mialem ochoty nadstawiac karku ;p (2013-02-18 00:00)
legionista1860legionista1860
0
...o biurwach nie ma co myśleć, bo biurwów i urzedasów cel to trwać i przetrwać - a być trzeba i zamanifestować trzeba naszą spójność, bo zaś polityki co onymi biurwo-urzędasami władają maja respekt tylko przed tymi "spójnymi", rozproszoną resztę olewają - zawsze... A skoro są Koledzy co potrafią za własne pieniądze, po wielogodzinnych marszach spotykać się w środku puszczy, w środku zimy, we własnych mundurach - to mogą Swoją postawę, do której nikt ich nigdy nie zmuszał, - zamanifestować w środku miasta, w samą rocznicę na oczach setek widowni, która prawdopodobnie myśli takjak On... trzeba dać świadectwo i właśnie kark nadstawiać bo się "A" dawno rzekło i tak już nie wybaczą...))))) Ogona nie mamy aby go podwijać, a tym bardziej merdać do "pana". Za rok też będzie "Olszynka"... ... urzedaso-biurwy niech zobaczą, że My nie ciury... Do zobaczenia Kamraci. (2013-02-18 00:00)
GrenadierGrenadier
0
Zgoda legionisto, ale czy my nie firmujemy ich poczynań ?Tych biurwów ? (2013-02-18 00:00)
legionista1860legionista1860
0
Kamracie - otóż nie. Bolesny brak pieniędzy na inscenizację tegoroczną "oddaje" nam Olszynkę w absolutne władanie - bo urzędaso-biurwy umyli ręce właśnie z powodu "miewydania" nam przyznanych przez Radę pieniędzy, te pieniądze zostaną wydane na "wielkiewydarzeniewarszawskokwietniowe", chociaż to są pieniądze z naszych podatków, czyli nasze - więc jeśli zaznaczymy Swoją obecność na Olszynce to już gwarantujemy sobie bezwarunkowe prawo do niej. Planujemy na przyszły rok takie działania, które pozwolą nam na inscenizację Bitwy bez proszenia (żadnej) władzy o kasę - my łaskawie przyjmiemy, jak będzie nam się to opłacało. To jest właśnie odbijanie państwa dla siebie. Najlepiej to widać w wiejskich gminach i to tych oddalonych od wielkich miast....ale to osobny temat. Olszynka to My Kamracie Grenadierze ! Tak jak Bzura, Łomianki, Ostrołęka, Modlin, Mokra, Krojanty, Komarów, Arsenał, Westerplatte......... . Do zobaczenia ! (2013-02-18 00:00)

skomentuj ten artykuł