Procesja Bożego Ciała z dziesiątakami w tle..

/ 1 komentarzy / 13 zdjęć


Gdy ktoś zapyta gdzie odbywa się najbarwniejsza celebracja Bożego Ciała w Polsce bez wahania większość odpowie ,że w Łowiczu. Tradycja kolorowej procesji ulicami miasta trwa od wieków. Przed wojną żołnierze 10 Pułku Piechoty czynnie włączali się w działania na rzecz wsparcia organizacyjnego . Na bazie ikonografii można zauważyć ,że do ich zadań należało m.in. asysta przy Najświętszym Sakramencie przez podoficerów pułku (było to swoiste wyróżnienie), żołnierze wystawiali 1 kompanię honorową w okolicach kolegiaty a także zabezpieczali Sakrament przed napierającym tłumem gapiów.
Członkowie stowarzyszenia z racji stanu osobowego nie są w stanie wykonać wszystkich zadań jakie delegowano pułkowi. Co roku skromna delegacja dziesiątki wystawia swój poddział za baldachimem.
Można powiedzieć ,że rok 2016 był przełomowy gdyż łowiccy pasjonaci munduru wystawili 15 osobowy pododdział z pełnym pocztem sztandarowym (kopia sztandaru została odtworzona w 2014 roku po 4 latach prac). Z racji braku pełnego umundurowania garnizonowego w poczcie, pododdział został wystawiony w umundurowaniu z ostatniego święta pułkowego z 1939 roku czyli kurtki letniej, spodni wz 19 z owijaczami. Udało nam się uzyskać informację z pułkowego dziennika rozkazów ,że na ostatnie święto pułku(czerwiec 1939) ,żołnierze udali się na defiladę do Nieborowa właśnie w takim umundurowaniu.
Po części „sacrum” Bożego Ciała, dziesiątacy przemaszerowali na Nowy Rynek gdzie wystawili swoje stanowisko kancelaryjne. Przybyli tego dnia do Łowicza gości mogli otrzymać okolicznościowe karty pocztowe z motywem Bożego Ciała (SH im 10pp wydali 250 egzemplarzy) czy kopie monet spółdzielczych z pułku oraz wysłuchać ciekawych opowieści o historii łowickiego garnizonu. Punkt kancelaryjny oblegały tłumy przybyłych gości. Cieszy fakt dużego zainteresowania pułkiem i jego związkiem z miastem oraz Bożym Ciałem.
Podsumowując w kilku słowach.. wrażenia z celebracji są niezapomniane i na długo pozostaną w pamięci tak widzów jak samych dziesiątaków.

Zdjęcia autorstwa Anny Kuligowskiej
Przedwojenne zdjęcia Bożego Ciała ze zbiorów SH im.10PP

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Procesja Bożego Ciała z dziesiątakami w tle.. - opinie i komentarze

wojsportwojsport
0
Gratuluje, miły widok dla polskiego oka (2016-06-01 00:00)

skomentuj ten artykuł