Premiera policyjnego spektaklu historycznego

/ 5 komentarzy

Członkowie SH 'Na posterunku' i GR 'Kalina Krasnaja' wzięli udział w spektaklu historycznym pt. 'Wigilia w Ostaszkowie', wyreżyserowanym przez insp. Grzegorza Jacha z Komendy Głównej Policji. Zapraszamy do obejrzenia relacji z premiery, która odbyła się 13 stycznia br., na deskach policyjnego teatru 'Scena 07' przy ul. Domaniewskiej 36/38 w Warszawie.

Premierę połączono ze spotkaniem wigilijnym Warszawskiego Stowarzyszenia 'Rodzina Policyjna 1939'. Jak twierdzi reżyser spektaklu insp. Grzegorz Jach z Zespołu Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Komendy Głównej Policji, przedstawienie to jest próbą dotknięcia bardzo trudnego tematu, jakim jest ukazanie tragicznej rozłąki polskich funkcjonariuszy i ich rodzin na przełomie lat 1939/1940, kiedy to tysiące polskich policjantów zostało uwięzionych, a następnie straconych przez NKWD. Tego rodzaju działalność artystyczna w Policji to ważny element, pozwalający zachować tożsamość historyczną formacji.

W spektaklu wykorzystano autentyczny list, jaki przysłał z obozu w Ostaszkowie dziadek pani Beaty Przybyszewskiej-Kujawy, prezesa Warszawskiego Stowarzyszenia 'Rodzina Policyjna 1939'. Jako aktorzy wystąpili członkowie Stowarzyszenia Historycznego 'Na posterunku' (jako funkcjonariusze Policji Państwowej), członkowie Grupy Rekonstrukcji Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości 'Kalina Krasnaja' (jako wartownicy NKWD), a także członkowie Chóru Komendy Stołecznej Policji oraz dzieci członków WS 'RP 1939 r.'.

Wyrazy uznania złożył aktorom, obecny na premierze, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

materiał pochodzi z Portalu Edukacyjnego Komendy Stołecznej Policji

 


 

4.9
Oceń (22 głosów)

 

 

Premiera policyjnego spektaklu historycznego - opinie i komentarze

nietoperznietoperz
0
Praca pod kierownictwem Grzegorza Jacha jak zwykle była wspaniałym, wzruszającym przeżyciem. Dziękuję w imieniu naszego stowarzyszenia -  Stowarzyszeniu "Rodzina policyjna 1939" i Komendzie Głównej Policji za możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym spektaklu.
(2012-01-15 00:00)
P-99P-99
0
Takie sceny  zawsze targają moje serce.Katyń i inne miejsca gdzie zginęli nasi przodkowie za to tylko że byli Polakami patriotami są chyba jedną z najgłębszych ran na naszej  duszy.Dobrze że mamy czas kiedy możemy o tym przypomnieć w świetle reflektorów  i pielęgnowac pamięć a jednoczesnie pokazywać pewne wartości. (2012-01-15 00:00)
teufelteufel
0
Oparty na autentycznych wydarzeniach piękny a zarazem wzruszający swą prostotą poetycko-epicki spektakl głęboko zapadający tak w umysłach, jak i w sercach widzów... Taka powinna być pamięć o tych ludziach i okrutnych czasach jak głębia i sugestia przekazu jaka posłużono się by pokazać widzowi jak bardzo wiele rodzin polskich policjantów II RP cierpiało i cierpieć miało przez dziesiątki lat z powodu niemożności nie tylko bycia ze swymi bliskimi ale nawet niemożności wspominania o Nich. I za to wielkie podziękowania dla wszystkich dzięki którym mogło powstać to przedstawienie. (2012-01-17 00:00)
Carolus27Carolus27
0
Poczytuję sobie za zaszczyt mozliwość wzięcia udziału w tej etiudzie. Było to niezapomniane przeżycie. Szkoda tylko że insp. Jach odchodzize służby - mam nadzieję, że nie straci łączności ze środowiskiem rekonstruktorów. (2012-01-18 00:00)
ruszalka07ruszalka07
0

Nasz spektakl wywołał ogromne poruszenie w różnych środowiskach. Są prośby o bis. Nowi komendanci też chcą obejrzeć a więc powtarzamy w lutym. Zaprosimy również klasy policyjne. Koledzy aktorzy już Was uprzedzam i proszę o gotowość. Jak ustalimy termin będziemy dzwonić. P. insp. Jach nie wyobraża sobie spektalu bez "naszych enkawudowców". Nietoperz - jesteś doskonały (kolega z karabinem oczywiście też). Świetny byłeś, jak się wydarłeś na księdza Jana (naszego i KGP kapelana) - a propusk gdie? Nie projdież! Świetne. Pan Grzegorz przeszedł na ciemną stronę mocy czyli do cywili i będzie z nami (mam nadzieję, że bardzo długo). Pozdrawiam

(2012-01-19 00:00)

skomentuj ten artykuł