Premiera książki BOCIUN o płk. Ludwiku Bociańskim

/ 4 komentarzy / 12 zdjęć


W urzędzie wojewódzkim w Poznaniu odbyła się premiera książki autorstwa Tomasza Wojtali pt. „BOCIUN. Płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970)”. Publikacja ukazała się pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego i marszałka województwa. Wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Pleszewie.


Uroczysta premiera książki miała miejsce 17 października 2012r. w reprezentacyjnej sali im. Witolda Celichowskiego w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu z udziałem wojewody Piotra Florka, starosty pleszewskiego Michała Karalusa oraz licznie zaproszonych gości, w tym rodziny płk. Bociańskiego oraz poznańskich historyków.

Książka jest pierwszą tak obszerną biografią płk. Ludwika Bociańskiego. Publikacja składa się z 328 stron, podzielona jest na 7 rozdziałów, zawiera ponad 150 archiwalnych fotografii.Urodzony w Pleszewie płk dypl. Ludwik Bociański (1892-1970) był przywódcą Powstania Wielkopolskiego 1918/19 w Powiecie Pleszewskim. W wojnie polsko - bolszewickiej 1920 dowodził 64 Grudziądzkim Pułkiem Piechoty. W okresie międzywojennym zrobił imponującą karierę wojskową (1920-35). Pełnił m.in. funkcje: szefa Wydziału Operacyjnego „Zachód” w Biurze Ścisłej Rady Wojennej, naczelnika Wydziału III Wywiadowczego w Oddziale II Sztabu Generalnego, d-cy 86 Mińskiego Pułku Piechoty w Mołodecznie, komendanta Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Po przejściu do administracji cywilnej został wojewodą wileńskim (1935-39), a następnie wojewodą poznańskim (1939). Zmarł na emigracji w Londynie w 1970 roku.


Autorem książki jest Tomasz Wojtala - mgr politologii, były dziennikarz, obecnie rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie, historyk z zamiłowania, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego, dowódca GRH - Drużyny Tradycji 70 pułku piechoty w Pleszewie.

Przy pracy nad książką autor korzystał m.in. ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Archiwum Państwowego w Kaliszu, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Londynie.

Po spotkaniu autorskim w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa dla mediów regionalnych oraz bankiet dla gości.

Na zakończenie wielkopolskiej premiery wydawnictwa Tomasz Wojtala i starosta Michał Karalus złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową wojewody Ludwika Bociańskiego, odsłoniętej w 2008r. na fasadzie urzędu wojewódzkiego w Poznaniu.

Promocję książki w Pleszewie zapowiedziano na 10 listopada 2012 roku. Uroczystość odbędzie się w auli Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w ramach powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Publikacja została wydana przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej i przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Nakład wyniósł 1.100 egzemplarzy.

Niestety, książka nie jest dostępna na rynku księgarskim. Trafi do szkół, uczelni, bibliotek publicznych i placówek muzealnych.

 


 

4.2
Oceń (11 głosów)

 

 

Premiera książki BOCIUN o płk. Ludwiku Bociańskim - opinie i komentarze

lordsemenlordsemen
0
Tomaszu gratuluje wysiłku i kolejnej literatury Historii Pleszewa nam Ostrowianom jakoś nie w silę tworzyć i upamiętniać - chwalebnego 60pp jednym słowem po naukę do Pleszewa .(jedna się zapewne gdzieś znajdzie dla Ryngrafu ?) (2012-10-24 00:00)
agrestagrest
0
Jasne. Nie ma sprawy. Dla zaprzyjaźnionych rekonstruktorów zawsze. Pozdrawiam (2012-10-29 00:00)
pi.kopi.ko
0
Trochę szkoda, że nie dostepna w sprzedaży, bo ciekawi mnie ta osoba, jako organizatora 62 pp, o którym notuję na stronach zecernia.com . Nie znajdzie się i jedna dla Bydgoszczaka? (2012-10-30 00:00)
agrestagrest
0
Coś zaradzimy... Por. L. Bociański był twórcą i pierwszym tymczasowym d-cą 8 Pułku Strzelców Wielkopolskich na froncie południowym powstania wielkopolskiego pod Krotoszynem (maj - czerwiec 1919r.), czyli późniejszego 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy... (2012-10-31 00:00)

skomentuj ten artykuł